Růstový hormon lze preventivně podávat jen velmi opatrně
Dospělí, kteří měří výrazně méně, než je průměrná výška jejich vrstevníků, se zákonitě obávají, že i jejich děti by mohly vyrůst do menší než průměrné výšky.
Užívání růstového hormonu "pro jistotu"?
Odpověď zní: ano, ale vždy jen na doporučení lékaře. Děti, u kterých byla zjištěna nějaká odchylka v růstu, jsou zpravidla léčeny podáváním již zmíněného uměle vyrobeného růstového hormonu. Tato léčba je natolik úspěšná, že většina z nich potom v dospělosti dosáhne "normální" výšky. Léčbu růstovým hormonem lze například využít i u dospělých, kteří mají problémy s pletí, růstový hormon pomáhá zlepšit i funkci imunitního systému, jater, zefektivňuje i obnovu a přestavbu jednotlivých buněk těla. Je ale dobré podávat růstový hormon "jen tak", například u dětí, jejichž rodiče jsou menší?
Vyhasnutí vlastního zdroje
Obecně platí, že pokud začneme do těla dodávat nějaký hormon, jehož je v těle dostatek, zpravidla postupně dojde k vyhasnutí vlastní produkce hormonu. Tomuto principu se říká regulace zpětnou vazbou. Je-li totiž v krvi hormonu nadbytek, buňky, které hormon "vyrábí", mají pocit, že hormonu je dost, a logicky sníží produkci. Pokud ale tato situace (podávání umělého hormonu) bude trvat delší dobu, je možné, že se produkce zastaví úplně. Proto je vždy třeba nejprve vyšetřit stávající hladinu hormonu, aby se předešlo možným komplikacím. Podle posledních výzkumů britských, francouzských a amerických vědců může podávání hormonu zdravému dítěti, u něhož není známá žádná růstová porucha, způsobit v podstatě dva stavy:
- dítě bude díky podávání hormonu výrazně vyšší – hormonu je více, takže tělo více roste,
- růst se po vysazení dávky umělého hormonu zastaví – tělo totiž již nebude schopno v dostatečné míře vlastní růstový hormon produkovat.
Oba tyto případy jsou ale extrémní, při podávání přiměřené dávky se pouze dosáhne toho, že dítě bude růst o něco rychleji a v dospělosti bude o trochu o vyšší, než by bylo bez podávání umělého hormonu.
Podávání hormonů – s rozumem
Z výzkumu tedy vyplývá, že růstový hormon je možné podávat preventivně u dětí, které mají genetický předpoklad, že budou po rodičích menší, než je obvyklé u jejich vrstevníků. Tato léčba by ale měla být opravdu primárně určena pouze dětem, u kterých se takový "problém" předpokládá, a neměla by se aplikovat masově – je totiž třeba opravdu pečlivě zvážit, zda opravdu stojí za to hrát si kvůli několika centimetrům výšky "na boha" a upravovat si děti k obrazu svému.
(kam)
Zdroje:
Human Growth Hormone Magazine 2008-03-21. v
Pediatrics 2003-06-01.
JAMA 2005 October 26;294(16):2086–2090.