Růstový hormon pomáhá životnímu prostředí
Růstový hormon má celou řadu uplatnění. Jednak se používá k léčbě poruch růstu, své místo našel i v kosmetice nebo ve sportu.
Kuře se zlomenou nohou
Není tajemstvím, že chov kuřat na maso je daleko rychlejší než jejich přirozený život. Drůbeži se do krmiv přidává růstový hormon, takže roste daleko rychleji a má více masa. Nese to však s sebou nemalé problémy. Jak upozorňují ochránci zvířat, u takových ptáků často dochází k deformacím nebo samovolným zlomeninám kostí nohou. Nárůst svalové hmoty, a tedy hmotnosti je tak rychlý, že křehké ptačí kosti zvíře neunesou a bortí se. Odborníci z britské Královské společnosti prevence proti krutosti vůči zvířatům dokonce varují, že je podávání růstového hormonu do krmných směsí je to nejhorší, co může drůbež potkat. I když se zaostávání vývoje kostí dá teoreticky odstranit vhodnou genovou manipulací, stále to ještě celý problém neřeší.
Více hormonu, více mléka
V chovu skotu je naproti tomu situace zcela opačná. Podávání růstového hormonu totiž má poměrně velký vliv na dojivost krav. Výzkumný tým z Cornellovy univerzity porovnal užitkovost stád, jimž chovatelé dávají injekce růstového hormonu, s užitkovostí chovů klasických. Vyšlo jim, že stejné množství mléka, jaké nadojí populace jednoho milionu neošetřených krav, dá stádo užívající růstový hormon, které má o 157 000 krav méně.
To má několik výhod. Méně zvířat znamená menší náklady na stavbu a udržování kravína. Další úsporou je menší spotřeba krmiv. V případě výše zmíněného milionu krav jde konkrétně o úsporu 491 000 tun obilí a 157 000 tun sójového šrotu. Potřeba všech krmiv dohromady klesne u ošetřeného stáda o 2 300 000 tun. Menší počet zvířat s úsporou krmné dávky ale představuje ještě další ušetřené náklady, neboť se nemusí obdělat 219 000 hektarů orné půdy.
Růstovým hormonem za čistší vzduch?
Vědci navíc spočítali, že na každý milion hormonem ošetřených krav by se snížila produkce skleníkových plynů, a to následovně: oxidu uhličitého o 824 milionů kg, metanu o 41 milionů kg a oxidu dusného o 96 000 kg.
Použití růstového hormonu tak snižuje produkci oxidu uhličitého v takovém rozsahu, že kdybychom stejného efektu chtěli dosáhnout jiným opatřením, na každý milion krav bychom museli vyřadit z provozu 400 000 osobních automobilů, případně eliminovat škodlivé dopady výsadbou 300 milionů stromů.
(kam)
Zdroj:
www.agris.cz
www.osel.cz