Mohl byste uvést příklad některého ze svých pacientů, který odpovídá tomu, co odhalil internetový vyhledávač – tedy s diagnózou stanovenou až po letech od prvních příznaků, jak se u něj akromegalie nenápadně projevovala, kudy vedla jeho pacientská cesta, než se dostal do vaší péče, …
Jako příklad jsem vybral dokonce dva pacienty, na obou dvou je zarážející hlavně ta doba do diagnózy. Tím, že akromegalie patří spíše mezi vzácné nemoci a nově se objeví tři až čtyři nemocní na jeden milion obyvatel ročně, tak se na ni moc nemyslí… Průměrná doba do diagnózy je dokonce sedm až deset let. U nemocného muže, 67 let, to trvalo sedm let – nejprve si stěžoval hlavně na to, že má rozestupy zubů. Nejprve byly drobné, ze začátku tomu nikdo nepřikládal velkou váhou, ale postupně jeho zuby šly od sebe více a více… Bloudil mezi lékaři, než někoho napadlo, že by to mohla být akromegalie. Nejen ty zuby, bolely ho i klouby, jenže koho nebolí klouby ve vyšším věku…
U pacientky, která byla dnes u mě v ordinaci, to trvalo přes čtyři roky. Postupně měla typičtější příznaky, že začala potřebovat větší a větší obuv. Bylo jí to divné, v padesáti letech už by se noha neměla zvětšovat, zároveň jí začal být malý prstýnek a za další jí zhruběl hlas, začala mutovat…
Plíživost příznaků je u akromegalie záludná. Na diagnózu pacienti čekají i deset let
Poslechněte si celý rozhovor s doc. MUDr. Filipem Gabalcem, Ph.D.
Co vlastně akromegalie je, co se děje v těle?
Jde o nadbytek růstového hormonu v těle. Vznikne-li v dětství, tak je to gigantismus, v dospělosti je to akromegalie. Akromegalie v překladu znamená, že se vám zvětšují akrální, tedy koncové části těla, čili třeba rostou hodně nadočnicové oblouky, zvětšuje se jazyk, to bývá poměrně typické, široký velký nos. Ruce a nohy nerostou moc do délky, ale zvětšují se hlavně do šířky, navíc je tam otok, proto je nutné si pořídit větší obuv. Vlivem těch otoků se vám nevejde prstýnek na prst, může to být zhrubělý hlas, štítná žláza…
Problém je, že se nezvětšují jenom ty akrální části těla, ale že ta nemoc postihuje všechny orgány v těle. Růstem pak trpí srdce, játra a další orgány a samozřejmě klouby, kdy dochází ke změnám, pak z toho vznikají kloubní obtíže. A bohužel čím později se na to přijde, tak většina těch změn, která vznikne, je nevratná.
Co byste poradil člověku, který by na sobě vypozoroval nějaké příznaky akromegalie? Co byste mu doporučil?
Když bude mít ty typické, že se mu například zvětšují končetiny, tak bych na jeho místě byl možná leckdy tvrdší na svého praktického lékaře a donutil ho, aby toho nemocného odeslal ke specialistovi, pokud na to podezření je. Vyloučit tu nemoc potom není složité. A když by nebyla domluva, tak se samozřejmě mohou obrátit i na specializované ambulance endokrinologie, nejlépe nějakou písemnou formou.
Jakou léčbou prošel zmíněný konkrétní pacient a jak je na tom dnes? Kolik je nejstaršímu pacientovi, kterého má docent Gabalec ve své péči? A stává se, že nemocní léčbu akromegalie odmítnou? Poslechněte si celý podcast na Spotify, Apple Podcasts nebo Google Podcasts.