Akromegalie může zůstat dlouho skrytým onemocněním
Akromegalie je onemocnění způsobující zvětšování koncových částí těla, dále ztluštění kůže na rukou a nohou, nadměrné pocení nebo přibírání na váze. Mohlo by se zdát, že odhalit toto onemocnění nebude až takový problém.
Diagnóza akromegalie – devítileté zpoždění
I dobrý lékař obvykle akromegalii diagnostikuje až se zpožděním kvůli tomu, že příznaky se vyvíjejí pomalu v průběhu mnoha let (průměrná doba diagnostikování akromegalie je 9 let od počátku nemoci). Rodina si také obvykle ničeho nevšimne, protože je s nemocným denně v kontaktu a žádné výrazné změny v jeho vzezření tedy nepozoruje. V tomto případě mohou někdy na nemoc upozornit známí, kteří takového člověka dlouho neviděli a kterým se na něm zdá "něco divného".
Vezměte si na pomoc fotografie
Je ale tedy možnost, jak by sám postižený nebo jeho rodina mohli lékaři pomoci s diagnózou akromegalie? Zdá se, že ano. Pokud na sobě vy nebo někdo z rodiny pociťujete nějaký z výše zmíněných příznaků nemoci, ale nejste schopni říct, zda nastala nějaká změna ve fyziognomii, najděte dřívější fotografie – ze školy, z vojny, z dovolených – takové, které jsou alespoň deset let staré. Ty pak porovnejte s fotografiemi aktuálními – všímejte si hlavně rukou, čelisti, nadočnicových oblouků nebo lícních kostí. Pokud opravdu trpíte akromegalií, měli byste vidět rozdíl.
Akromegalii je třeba potvrdit laboratorními testy
Pokud má lékař podezření na akromegalii, provede nezbytné testy – biochemické, ke zjištění hladiny růstového hormonu a IGF-1, a dále vyšetření pomocí zobrazovacích metody k posouzení příčiny nadbytku růstového hormonu. V 95 procentech je jako příčina odhalen tzv. somatotropní adenom neboli nezhoubný nádor hypofýzy produkující nadměrné množství růstového hormonu. Takový adenom na sebe může upozornit dokonce i dříve, než se objeví typické příznaky akromegalie. Následkem svého růstu může totiž utlačovat místo, kde se kříží optické nervy, a způsobovat tak výpadky zorného pole. V takovém případě se pak na diagnóze onemocnění podílí i oční lékař.
(sva)
Zdroj: Shlomo Melmed, MD. Diagnosis of Acromegaly.