AIDS a virová hepatitida C – která nákaza je častější?
Virová hepatitida C a AIDS mají kromě jiného společnou jednu závažnou okolnost. Celé měsíce i roky nakažený člověk nemusí o své nemoci vědět. Tím se ale současně stává nevědomým zdrojem infekce pro své nejbližší okolí.
Moderní metly lidstva
Problematika HIV a AIDS je obecně známa nejširší veřejnosti. Nejenom díky velmi rozvinutým prevenčním programům a osvětě, ale i médiím všeho druhu, pro které je tato nemoc vděčným námětem.
Světová zdravotnická organizace udává 33,2 milionu nakažených lidí na celé planetě, v České republice je 1042 nahlášených HIV pozitivních osob, u 239 se rozvinul AIDS (133 pacientů již zemřelo). Obecně se uvádí, že skutečný počet infikovaných osob je 5–10x větší než počet nahlášených případů, někteří epidemiologové ale odhadují pouze 3–5x vyšší množství nakažených lidí.
Příliš pozdní objev
Virus hepatitidy C byl objeven na konci osmdesátých let 20. století. Bohužel relativně pozdě, protože se jím mezitím stihlo transfuzemi krve a společným sdílením jehel nakazit celosvětově velké množství lidí.
Tento vyléčitelný zánět jater probíhá u 3/4 pacientů řadu let bez jakýchkoli příznaků. Důsledkem toho se mnoho pacientů dozvídá o své chorobě až dnes. Při virové hepatitidě typu C se u 30–60 % pacientů může objevit chronická aktivní hepatitida, u 5–20 % se po více než 20 letech objeví jaterní cirhóza, a je také popsána spojitost infekce HCV se vznikem maligního nádoru jater.
Česká republika patří mezi státy s relativně nízkým výskytem hepatitidy C, infikovány jsou přibližně 0,2 % populace (tedy 20 000 lidí), na celém světě je to odhadem 175 milionů lidí!
"Lepší" diagnóza
Vyslechnutí diagnózy „virová hepatitida C“ sice není zdaleka tak fatální jako infekce HIV, přesto se však postižený ocitá v náročné životní situaci, která přináší řadu omezení a nepříjemnou terapii. Jelikož se žloutenka typu C vyskytuje v daleko větší míře než HIV/AIDS, je na zvážení, zda by nezasloužila minimálně stejnou pozornost.
(zep)