Adopce: dítě musí být právně volné
Adopce neboli osvojení je podle zákona náhradní druh rodinné péče, při
které přijímají manželé nebo jednotlivci za vlastní opuštěné dítě.
Práva a povinnosti rodičů
Osvojením získají děti své rodiče a naopak rodiče svého vytouženého potomka. Citové vztahy, které vznikají mezi dítětem a osvojitelem, mohou být někdy mnohem silnější než s biologickými rodiči. Noví rodiče nabývají adopcí stejná práva a povinnosti jako rodiče biologičtí. Mají tak identickou rodičovskou zodpovědnost jako při výchově svého vlastního dítěte. Osvojením získává dítě příjmení osvojitele, a lze dokonce změnit křestní jméno dítěte. Pokud navíc dojde k osvojení nezrušitelnému, jsou osvojitelé zapsáni v matrice a dítě obdrží nový rodný list.
Zdraví dítěte
Dítě prochází před adopcí důkladnou zdravotní prohlídkou a podstupuje také řadu psychologických vyšetření. Rodiče jsou seznámeni s nemocemi a handicapy dítěte a musí být srozuměni i se speciální péčí o dítě. Osvojitelé musí být právně bezúhonní, zdravotně a výchovně způsobilí zabezpečit péči o dítě a musí být přiměřeného věku.
Nástrahy náhradní péče
Adopce však přináší také některá úskalí. Pro manžele může být například velmi obtížné a bolestné sžít se s dětmi z dětských domovů. Povahové vlastnosti totiž děti zdědí po svých biologických rodičích, a výchovou pak lze ovlivnit jen malou část jejich osobnosti. Péče o takové dítě je pro rodiče náročná jak fyzicky, tak psychicky.
Osvojení dětí je alternativou pro páry, kterým se nepodařilo otěhotnět přirozenou cestou ani pomocí umělého oplodnění. Navíc je náhradní rodinná péče pomocí pro děti, které vyrůstají osamoceně v kojeneckých a dětských domovech.
(nes)
Zdroj: Fond ohrožených dětí