Afty? Nastartujte proces hojení s mořskou solí a kyslíkem
S drobnými bolestivými vřídky uvnitř úst má zkušenost řada z nás. Přestože vlastní příčina takzvané aftózní stomatitidy není známa, předpokládá se, že pupínky se objevují v důsledku narušení imunity a ústní mikroflóry.
Afty nejsou na rozdíl od oparů nakažlivé, ale bývají nepříjemné. Jejich přítomnost v ústech mnohdy omezuje pití, příjem potravy, či dokonce mluvení. Bělavé nebo žlutavé vřídky s červeným lemem se objevují nejčastěji v souvislosti s:
- drobným poraněním (vzniklým při náhodném kousnutí, nešetrném čištění zubů, po stomatologickém zákroku apod.),
- přecitlivělostí na některé potraviny (jahody, čokoládu, vejce, ořechy, …),
- nedostatkem vitamínu B12, zinku, kyseliny listové nebo železa,
- alergickou reakcí na přítomnost některých bakterií v ústech,
- hormonální dysbalancí během menstruace,
- psychickým stresem,
- přítomností Helicobactera pylori (bakterií související se vznikem žaludečních vředů).
Pozor na záměnu
Opakované a obtížně se hojící vřídky v dutině ústní však mohou upozorňovat i na některá závažnější onemocnění, jako je celiakie, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, významnější porucha imunity či infekce virem HIV. Klasické afty by měly vymizet během jednoho až dvou týdnů i bez léčby. V případě extrémně bolestivých, velkých a nehojících se boláků je vždy vhodné navštívit lékaře, který určí jejich příčinu a doporučí vhodnou terapii.
Pomoc přírody
Ulevit od bolesti, která afty provází, a podpořit jejich hojení pomůže výplach úst speciálním roztokem s dezinfekčním účinkem a nanesení hojivého gelu přímo na aftu. Přírodní produkty obsahující aktivní kyslík, mořskou sůl a ionizovanou zásaditou vodu neštípou ani nepálí a jsou vhodné i pro kojence, těhotné či kojící ženy.
(veri)
Zdroj:
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/canker-sore/basics/definition/con-20021262