Akromegalie kvete v každém věku. Bohužel!
Ačkoliv by se mohlo zdát, že většina akromegaliků jsou spíše starší lidé, opak je pravdou. Tato nemoc se totiž může projevit u všech věkových kategorií. Akromegalie je endokrinní onemocnění, při kterém se v podvěsku mozkovém produkuje více růstového hormonu, než je pro normální růst těla potřeba.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že většina akromegaliků jsou spíše starší lidé, opak je pravdou. Tato nemoc se totiž může projevit u všech věkových kategorií.
Když tělo roste víc, než má
Akromegalie je endokrinní onemocnění, při kterém se v podvěsku mozkovém produkuje více růstového hormonu, než je pro normální růst těla potřeba. Tento nadbytek růstového hormonu pak způsobuje růst okrajových částí těla, zejména uší, nosu, brady atd. Kvůli nadbytku růstového hormonu ale dochází i ke zvětšování vnitřních orgánů, které s sebou nese různé zdravotní komplikace.
Podle věku, ve kterém se nadprodukce růstového hormonu projeví, ji lze rozdělit na několik podskupin:
- gigantismus,
- akromegalie,
- gigantoakromegalie.
Gigantismus vzniká za předpokladu, že k nadprodukci růstového hormonu dochází ještě v době, kdy nejsou uzavřené růstové štěrbiny na kostech a kost může stále růst do délky. Proto se gigantismus projevuje zejména zvýšenou tělesnou výškou, přičemž ale celkově může postava vypadat vcelku normálně.
Nechtěný růst do šířky
Naproti tomu, pokud se více růstového hormonu tvoří v době, kdy již jsou růstové štěrbiny uzavřeny, nedochází k růstu kostí do délky, ale spíše do šířky. Navíc jsou růstovým hormonem ovlivňovány zejména měkké tkáně těla a postava akromegalika pak nabývá spíše na šířce než na délce.
Poslední možností je pak situace, kdy se více růstového hormonu začne produkovat na sklonku dospívání a přetrvá až do dospělosti.
Nejčastěji ve zralém věku, nejméně kolem dvacítky
Jak ukazují dlouhodobé studie z celého světa, nejčastěji akromegalie vzniká kolem tzv. středního věku, tedy mezi 45. a 50. rokem života. Naopak nejméně případů je popsáno na začátku dospělosti, kolem dvacítky. Naštěstí všechny pacienty, kteří akromegalií trpí, lze ujistit, že díky moderní medicíně je k dispozici účinná terapie. Ta dokáže obtíže, které s sebou tato porucha nese, vyléčit, nebo minimálně velmi zmírnit.
(kam)
Zdroje:
emedicine.medscape.com