Akromegalie nemusí nutně znamenat jen vysokou postavu
Akromegalie. Slovo, při kterém si většina lidí představí obrovité postavy, které svou výškou značně přesahují normální zdravou populaci. Přesto to ale nemusí být vždy pravda. Akromegalie totiž vždy neznamená dorůstání nadprůměrné výšky.
Když tělo roste víc, než je zdrávo
Akromegalie je hormonální onemocnění způsobené nadměrnou produkcí růstového hormonu po ukončení normálního vzrůstu. Tento hormon produkuje část mozku zvaná hypofýza a je zodpovědný za vše, co je spojeno s růstem lidského těla.
V dětství a dospívání ovlivňuje růstový hormon zejména růst kostí do délky, pokud je ho však nadbytek po ukončení normálního růstu, způsobuje nadměrný růst i ostatních orgánů. V dospívání totiž působí na tzv. růstové štěrbiny, tedy chrupavčité části kostí zodpovídající za růst kosti do délky. S postupujícím věkem se postupně zmenšují a v dospělosti už je místo nich definitivní kost. To je jeden z důvodů, proč dospělí lidé už nerostou do výšky.
Více růstového hormonu, větší tělo
Při nadbytku růstového hormonu po uzavření růstových štěrbin ovlivňuje somatotropin ostatní tkáně těla a způsobuje tak jejich růst. Nikoliv však do délky, ale většinou do šířky. Mezi nejčastější projevy akromegalie tak nepatří nadměrná, obrovitá výška, ale spíše růst akrálních, tedy koncových částí těla. Mezi ty patří nos, uši nebo prsty na rukách a nohách. Stejně tak se při akromegalii objevují i další zvětšené orgány, jako plíce, srdce a ledviny. Nadbytek růstového hormonu má dokonce za následek i poruchy vstřebávání cukru, takže většina akromegaliků má obtíže někdy srovnatelné až s cukrovkou.
Kdo jsou tedy obři?
Velmi vysoká postava tak nemusí nutně znamenat akromegalii a naopak. Velmi vysocí lidé (nad 210 cm) sice většinou trpí nadměrnou produkcí růstového hormonu, často to však bývá nejen v dospělosti, ale už v průběhu dětství a dospívání, kdy má tělo ještě šanci růst do délky. I oni však vesměs trpí podobnými zdravotními problémy jako většina normálních akromegaliků.
(kam)
Zdroje:
www.emedicinehealth.com
www.mayoclinic.com
www.wrongdiagnosis.com