Akromegalii můžete poznat i z fotografií!
Prohlížení starých fotek patří k velmi oblíbeným zábavám na rodinných sešlostech a oslavách. Vzpomínky na mládí ale můžou kromě dobrého pocitu a pohlazení na duši přinést i další užitek. Například odhalení nemoci zvané akromegalie.
Zázračné obrázky
Od první fotografie, za kterou je považován snímek, který zhotovil roku 1826 francouzský vynálezce Nicéphore Niépce, fotografují lidé cokoliv a kohokoliv. S příchodem uživatelsky přívětivých kompaktních fotoaparátů se množství snímků začalo počítat na milióny, u digitálních foťáků dokonce na miliardy obrázků denně. Včetně mnoha snímků obličejů a postav.
Porovnejte si fotografie
Při prohlížení starších fotek se člověk často zasní, jak byl tenkrát malý, hubený či vlasatý. Když je pak porovná se současnými snímky nebo s pohledem do zrcadla, nestačí se často divit, jak se na něm zub času podepsal. Ale právě čas a fotografie mohou hrát velmi významnou úlohu v procesu odhalení akromegalie.
Stačí si dát vedle sebe několik fotografií stejného člověka a porovnat některé jeho rysy. Akromegalie se totiž často kromě nadměrného růstu projevuje i zvětšením koncových neboli akrálních částí těla. Mezi ty patří jak prsy a ruce, tak i nos, uši nebo brada. A právě na tyto partie je třeba se zaměřit.
Začněte nosem…
U porovnávání nosu se zaměřte jak na jeho velikost, tak i na jeho tvar. Většina akromegaliků má totiž nos velmi široký a placatější. Podobné je to i celým zbytkem obličeje. Tváře akromegaliků jsou často baculatější než u zbytku populace a poměrně nepřehlédnutelným rysem je velmi výrazná brada. Uši mají akromegalici také často o dost větší než zbytek zdravé populace. Na fotografiích by pak u akromegalika měla být vidět tendence, se kterou jeho partie rostou. Patrné to zcela jistě nebude z fotek, které od sebe dělí pouze několik málo týdnů či měsíců, pokud ale porovnáte fotky staré několik let s aktuálními, rozdíl určitě patrný bude.
… a pokračujte postavou
Při hodnocení akromegalika také rozhodně nezapomeňte na porovnání výšky. Její změna je totiž na fotkách vidět většinou hned na první pohled a může tak být prvním příznakem, který podezření na akromegalii vyvolá.
Pokud máte z porovnávání fotek pocit, že s vámi nebo vašimi blízkými není něco v pořádku, nezapomeňte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře. I u akromegalie totiž, stejně jako u všech jiných chorob, platí, že čím dříve se začne léčit, tím lepší je prognóza.
(kam)
Zdroj: www.acromegalycommunity.com