Akromegalie může ovlivňovat sexuální funkce u mužů
Pacienti s akromegalií mají často psychické problémy způsobené změnami fyzického vzhledu a kondice spojenými s touto nemocí. Negativní změny v sexuální oblasti jim určitě kuráže a chuti do života nepřidají.
Akromegalie
Choroba dospělých způsobená nadměrnou produkcí růstového hormonu v podvěsku mozkovém (hypofýze) a příčinou je nezhoubný nádor té části, která hormon tvoří. Mezi základní projevy patří zvětšování určitých partií obličeje, vnitřních orgánů, rukou a nohou. Kromě toho nemoc charakterizují i poruchy hormonální. Nejčastější jsou cukrovka, snížená funkce štítné žlázy, ale může být porušeno i vylučování pohlavních hormonů hypofýzy:
- luteinizačního hormonu (LH) – podpora tvorby testosteronu
- folikuly stimulujícího hormonu (FSH) – společně s testosteronem nezbytný pro tvorbu a zrání spermií ve varlatech
Příčina úbytku hormonů
Hlavní příčinou jejich úbytku je zvýšená hladina prolaktinu, hormonu také tvořeného v hypofýze, který se v nadměrném množství tvoří asi u třetiny pacientů s akromegalií. Stimuluje růst prsní žlázy a tvorbu mléka a tlumí uvolňování LH a FSH.
Tímto dochází ke:
- snižování libida
- poruchám erekce
- snížené tvorbě a zrání spermií
V různém stupni jsou tak postiženy téměř všechny složky mužské potence.
Další možnou příčinou sexuálních poruch je nezhoubný nádor (adenom), který je příčinou samotné akromegalie. Konkrétně se jedná o jeho formu makroadenom, jež svým růstem utlačuje okolní struktury, které tak nemohou plnit svoji funkci, v tomto případě tvorbu pohlavních hormonů.
Rozmnožovací pud je druhý nejsilnější, který máme, a ve spojení s mužskou ješitností nabývají sexuální schopnosti velké důležitosti. Většina mužů proto jakékoli poruchy v této oblasti vnímá velice úkorně a výrazně snižuje kvalitu jejich života. A při akromegalii se u mužů tyto poruchy vyskytují ve více než 50 %.
(zep)
Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov;
Klener Pavel, et al. Vnitřní lékařství. 3. vydání. Praha: Grada, 2006;
Silbernagl S., Lang F. Atlas patofyziologie člověka. 1. vydání. Praha: Grada, 2001