Akné aneb boj o pokožku
Nevzhledné pupínky trápí snad každého teenagera a někdy také dospělé. Tzv. akné je velmi častá kožní choroba, která vzniká v důsledku „ucpání“ vývodů mazových žlázek sekretem. Jak tento někdy i značně rozsáhlý problém řešit, to napoví následující řádky.
Nevzhledné pupínky trápí snad každého teenagera a někdy také dospělé. Tzv. akné je velmi častá kožní choroba, která vzniká v důsledku „ucpání“ vývodů mazových žlázek sekretem. Jak tento někdy i značně rozsáhlý problém řešit, to napoví následující řádky.
Akné se objevuje hlavně v období dospívání. Jedná se vlastně o zánět žlázky, který způsobuje svědění a zarudnutí kůže. Vyskytuje se v místech, kde je koncentrace těchto žláz nejvyšší, což je zejména obličej, ramena, záda a horní část trupu. Podle vzhledu lze rozlišit několik druhů akné.
- Nejméně výrazným typem jsou tzv. komedony, které se na kůži objevují v podobě malých černých či bílých teček.
- Viditelnější a mnohem více obtěžující jsou papuly – to se na povrchu pokožky vytvářejí četnější červené pupínky až vřídky.
- Nejzávažnější druh představují pustuly. Jedná se o abscesy s hnisem, které se hojí jizvou, a zanechávají tak za sebou trvalou stopu. To je nežádoucí hlavně při výskytu v oblasti obličeje. Pustuly se často objevují ve velkém množství.
Léčba, nebo prevence?
Existuje mnoho přípravků, s jejichž pomocí lze akné odstranit. Stejně důležité je ovšem zaměřit se na prevenci. Je známou skutečností, že přítomnost této vyrážky úzce souvisí se špatným životním stylem. Škodí například bílá mouka, červené maso, smažená jídla či alkohol. Tyto potraviny bychom měli z jídelníčku vyřadit, nebo je alespoň omezit. Naopak je vhodné stravu rozšířit o větší množství zeleniny, která je bohatá na vitaminy, a zapomínat bychom neměli ani na dostatečný pitný režim. V léčbě akné může pomoci i pár následujících rad:
- Pravidelně pečujte o pleť, snížíte tak riziko uzavření mazových žláz a vzniku pupínků.
- Hýbejte se – cvičení je zárukou dobré nálady a duševní pohody, což jsou účinné zbraně v boji s akné.
- Nepoužívejte příliš mnoho kosmetiky.
Pomoc z moře a z kyslíku
Protože je akné velmi časté onemocnění, existuje celá paleta přípravků, které můžete k léčbě použít. Jedním z nich je roztok mořské soli s aktivním kyslíkem a ionizovanou zásaditou vodou, jehož vysoká účinnost byla prověřena v klinické studii. Byl prokázán výrazný pozitivní efekt na hojení ran a kožních lézí. Produkt je k dostání v lékárnách ve formě gelu nebo roztoku. Jedná se o přípravek na přírodní bázi bez chemických přísad a bez prokázaných nežádoucích účinků. Lze jej použít k hojení širokého spektra ran a zánětů na kůži i sliznici, a to i u kojenců, těhotných či kojících žen.
Kdy vyhledat odborníka
Ačkoliv akné neohrožuje pacienta na životě, může při závažnějším průběhu zanechávat jizvy nebo se výskyt stane velmi intenzivní. V těchto případech neváhejte a navštivte lékaře – dermatologa. Někdy je nutné nasadit lokální antibiotika pro odeznění zánětu. Při vzniku jizev může pomoci laserová terapie.
Zdroj: Kammerlander G., Assadian O., Eberlein T., Zweitmuller P., Luchsinger S., Andriessen A. A clinical evaluation of the efficacy and safety of singlet oxygen in cleansing and disinfecting stagnating wounds. J Wound Apr; 2011 Apr 20 (4): 149–50, 152, 154