#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Akné pod kontrolou: Tipy dermatoložky, které konečně pomohou proti pupínkům

MUDr. Jitka Kapounová 17.6.2024

Akné není jen problémem teenagerů. S tímto zánětlivým onemocněním kůže se setkal skoro každý z nás, přesto o léčbě a prevenci pořád koluje spousta mýtů a polopravd. V tomto článku je vyvrátíme. Dozváme se, že pupínek k vymáčknutí ještě nemusí akné. Že peeling může pleť ještě zhoršit. A nebo pro jakou mastičku se stavit v lékárně.

Akné se dá do jisté míry ovlivnit správnou péčí a stravou, u těžších forem je už vhodné nasadit léčbu.
Akné se dá do jisté míry ovlivnit správnou péčí a stravou, u těžších forem je už vhodné nasadit léčbu.

Nestíháte? Přečtěte si hlavní body článku

  • Kyselina salyciová je účinná látka v kosmetice, která je určená pro problematickou pleť. Je běžné, že pleť je pak lehce vysušená. Citlivější pleť by měla mít kosmetiku bez alkoholu.
  • Není dobré drasticky drhnout pleť. U těžšího akné můžeme peelingem naopak zhoršit stav pleti.
  • Na těžší formy akné fungují mastičky Skinoren a Akneroxid, které byly donedávna na předpis.
  • Nebyly prokázané vlivy potravin na tvorbu akné, můžeme ale pozorovat zhoršení akné po vyšším množství cukru, tuků, soli nebo alkoholu. Naopak pomůže zinek.


„Podhoubí“ pro pupínky

Ne každý pupínek na obličeji hned znamená akné. Jednotlivý projev může být jen lokálním zánětem kůže či projevem zcela jiného kožního onemocnění. Akné se vyskytuje v oblastech s vyšší koncentrací mazových žlázek (často obličej, dekolt a záda). Projevuje se plošně, např. v obličeji bývá nejvíce postižena tzv. „T zóna“.

Akné se začíná objevovat během dospívání, kdy vlivem hormonálních změn dochází k zvětšování mazových žlázek, následné zvýšené produkci mazu, tím i pomnožování kožních bakterií a zánětu. Roli ve vzniku akné hraje také genetika, životní styl a prostředí.

Projevy akné můžeme dělit na mírné až velmi závažné. Mírné formy se projevují tvorbou černých teček (komedonů), rozšířenými póry či drobnými pupínky v podobě krupičky. U těžší formy pozorujeme zánětlivé papulky, někdy až s bílou čepičkou, kterým říkáme pustulky.

Pokud jsou tyto pupínky velké, bolestivé a pod kůží, mluvíme o nodulárním až cystickém akné. Ta může přecházet až do tzv. konglobátního akné, kdy se zánětlivé uzly spojují různými „můstky a choboty“.

Péče o pleť s akné

Denním rituálem by se nám mělo stát čištění pleti - ráno a večer pokožku obličeje, ev. i zad a dekoltu omýt vodou a následně čistící pleťovou vodou. Někdo preferuje i „namydlení“ obličeje – využít se tak mohou i mycí gely. Třetím produktem v denní péči by tak měl být hydratační krém. Toto je minimální péče, která je dostačující pro velmi mírné formy akné.

Pokud se na tváři občas vytvoří zánětlivý pupínek, stále ještě nemusíme spěchat k lékaři. Využít můžeme dermokosmetické přípravky, které obsahují kyselinu salicylovou. Kosmetika se neustále zdokonaluje a objevují se látky, které zmírňují tvorbu kožního mazu a spolu s kyselinou salicylovou jsou velmi účinné na mírnější formy akné.

V drogerii nebo v lékárně volíme produkty pro problematickou pleť. Pozor, většina kosmetických i léčebných přípravků na akné vysušuje pokožku. Proto by lidé s citlivější pletí či atopickým ekzémem měli užívat spíše pleťové vody bez alkoholu a produkty určené pro citlivou pleť. Občasnou suchost pokožky obličeje po ošetření můžeme pociťovat, i když jinak máme odolnou pleť.

Mačkat, či nemačkat? A co peeling?

Zánětlivé pupínky by se neměly vymačkávat, ale třeba bílou čepičku vymáčknout opatrně můžeme (vždy čistýma rukama) a potom dané místo očistit pleťovou vodou.

Peeling většinou nutný není a pokud ano, hodí se spíš na jemnější a mírnější formy akné. U těžších projevů akné by peeling mohl pomoct rozšíření zánětu a celkovému zhoršení stavu pleti. Hloubkové čištění pleti bychom tedy měli nechat na zkušené kosmetičce, která používá dermální abrazi, ultrazvukovou špachtli a jiné metody k čištění.

Kosmetika na akné – co hledat ve složení?

Zánětlivé projevy můžeme ošetřovat kosmetickými přípravky s AHA a BHA kyselinami. Mezi tyto kyseliny patří kyselina citronová, glykolová a salicylová. Tyto látky pomáhají vysušovat přímo zánětlivé pupínky, snižují produkci mazu, odlučují odumřelé kožní buňky a tím sjednocují strukturu pleti. Tyto přípravky se dají používat plošně i bodovitě na problematické oblasti, ideálně navečer po vyčištění pleti.

Velmi účinné jsou produkty s kyselinou azaleovou, konkrétně Skinoren. Mastička se nanáší večer plošně na obličej. Zhruba po měsíci začínáme pozorovat méně pupínků, sjednocenější pleť. Rychleji mizí i pozánětlivé pigmentace. Pravidelné používání této kyseliny funguje jako prevence zhoršování akné.

Také benzoylperoxid působí také jako velmi účinný prostředek, najdeme v produktu Akneroxid. Je více desinfekční, tedy pomáhá eliminovat kožní bakterie, které pomáhají tvorbě zánětu. S Akneroxidem sle zacházejme opatrně – odbarvuje textilní látky!

Léčba akné u lékaře

Pokud se akné ani pravidelnou péčí nezlepšuje či dokonce pozorujeme tvorbu jizviček, je vhodné vyhledat kožního lékaře. Dermatolog může podle typu akné předepsat lokální či celkové přípravky.

V lokální léčbě se nejčastěji využívají retinoidy, někdy v kombinaci s výše zmíněným benzoyl peroxidem či lokálními antibiotiky. U těžších forem pak saháme k celkovým antibiotikům, někdy i kortikosteroidům. Mezi nejúčinnější léky patří celkové retinoidy, které dokáží velmi úspěšně léčit i těžké formy akné. Tato léčba však spadá striktně do rukou zkušeného kožního lékaře.

Při včasné léčbě můžeme mnohem lépe řešit počínající akné, kdy ještě nedošlo k jizvení. Neléčené formy těžšího akné totiž zanechávají celoživotní stopy v podobě jizev. Jizvení ale můžeme někdy pozorovat i u zcela mírných projevů akné, přitom ani nejsilnější léky je nedokážou odstranit. Jizvy a pigmentace přitom velmi účinně řeší chemický peeling nebo CO2 laser. O procedurách je jen na místě poradit se s kožním lékařem.

Pomůže na akné lepší jídelníček?

Kvalitu pleti můžeme ovlivnit i vnitřní cestou, tedy stravou a životním stylem. Výzkumy sice neprokázaly jednoznačnou souvislost akné s konkrétní potravinou – můžeme ale pozorovat změny. Pleti určitě neprospívá nadmíra cukrů, tuků, smažených pokrmů a soli. Negativní vliv mají také cigarety a alkohol.

Stejně jako pro celé tělo i mysl, nejvíc pomůže pestrá strava s dostatkem vlákniny, pitný režim a kvalitní spánek. Z doplňků stravy se při léčbě akné doporučuje zinek, který zlepšuje imunitu pleti a urychluje hojení. Vhodná jsou dále probiotika, vitamin A a také B komplex.

Co se týče make-upu, není potřeba se ho obávat. Pro aknózní pleť hledejme nekomedogenní make-up, tedy který neucpává póry. Seženeme ho u řady značek z drogérií i lékáren, např. Vichy, Maybelline, L'oreal, Dermacol. Bývá často označený jako vhodný pro aknózní pleť. Make-up chrání pleť před nepříznivými vlivy prostředí, brzdí nás v nutkání sahat si na obličej a navíc mívá SPF ochranu proti slunci. Pokud se vždy dobře odlíčíme, make-up nám poslouží a pomůže schovat nedokonalosti.

Léčba akné antikoncepcí

Hormonální antikoncepce se jako léčba akné stále předepisuje, většinou gynekologem. Z mého pohledu by měla být předepsaná spíše při hormonálních dysbalancích nebo při syndromu polycystických vaječníků než jako první linie léčby akné.

Po vysazení antikoncepce musí často ženy akné řešit znovu – třeba v období, kdy chtějí založit rodinu a kdy ne každá léčba je vhodná. Např. zmíněné retinoidy se nesmí užívat v těhotenství, a to ani v lokální formě.

Závěr

Léčba akné není jednorázová záležitost a obvykle nepřijde zlepšení v řádu dnů, spíše měsíců až let. O pleť bychom se měli starat dlouhodobě nebo lépe řečeno celoživotně. V dospělosti se pleť zklidňuje, tvorba mazu se snižuje a pupínky se už tolik netvoří. Někdo se ale s akné může potýkat až do vyššího věku a pak sám vypozoruje, co mu akné zhoršuje. Akné se může objevit týden před menstruací, ve stresových obdobích, po pití alkoholu, při nedostatku spánku atd.

Doporučujeme

Čtěte více

Adrenalinové pero mi zachránilo život. Nosím ho proto stále u sebe a kontroluju jeho trvanlivost

Anafylaktický šok je vážná, život ohrožující reakce na alergen. Evžen je od...

Africké plesání v novém kabátě, přijďte si zatančit na PARTY AFRIKA

Dobrá zpráva pro všechny milovníky afrických rytmů. Staronový Ples Afrika se...

Afty, koutky, moučnivka, … Zkuste na tyto problémy jít s homeopatií!

<p>Stomatolog léčí nejenom bolest zubů. Je řada dalších nemocí dutiny ústní,...

Afty? Nastartujte proces hojení s mořskou solí a kyslíkem

S drobnými bolestivými vřídky uvnitř úst má zkušenost řada z nás. Přestože vlastní...

Agentury domácí péče aneb Stálá pomoc pro hemofiliky

V životě člověka s hemofilií může nastat období, kdy si nebude schopen sám aplikovat...

Agresivní molekuly obsažené v pylu se dokážou "provrtat" dýchacími cestami

Pyl kromě svých molekul způsobujících u citlivých jedinců alergii obsahuje také...

AIDS

AIDS, anglická zkratka pro syndrom získané imunitní nedostatečnosti (Acquired...

AIDS a virová hepatitida C – která nákaza je častější?

Virová hepatitida C a AIDS mají kromě jiného společnou jednu závažnou okolnost....

Akné

Akné, trudovitost, nebo prostě „pupínky“, je kožní onemocnění, které často postihuje...

Akné aneb boj o pokožku

Nevzhledné pupínky trápí snad každého teenagera a někdy také dospělé. Tzv. akné...

Akromegalie kvete v každém věku. Bohužel!

Ačkoliv by se mohlo zdát, že většina akromegaliků jsou spíše starší lidé, opak...

Akromegalie může být dědičná

Akromegalie, onemocnění způsobené nadměrnou produkcí růstového hormonu, se většinou...

Akromegalie může být zaměňována za časnou menopauzu. Otestování na ni vám zabere jen chvilku

Málo známý výraz akromegalie je označení vzácného onemocnění, při kterém se...

Akromegalie může ovlivňovat sexuální funkce u mužů

Pacienti s akromegalií mají často psychické problémy způsobené změnami fyzického...

Akromegalie může zůstat dlouho skrytým onemocněním

Akromegalie je onemocnění způsobující zvětšování koncových částí těla, dále...

Akromegalie nemusí být ve vztahu překážkou

Akromegalie se projevuje nejen fyzicky, ale může mít dopad i na psychiku pacienta....

Akromegalie nemusí nutně znamenat jen vysokou postavu

Akromegalie. Slovo, při kterém si většina lidí představí obrovité postavy, které...

Akromegalie otisky prstů nemění

Pokud se chystá člověk s akromegalií a zároveň s kriminální minulostí spáchat...

Akromegalie postihuje celý svět

Akromegalie je porucha, jejíž výskyt není závislý ani na zeměpisné šířce, ani...

Akromegalie zasahuje i psychiku

Pacient s akromegalií se mění nejenom fyzicky, ale i duševně. Nezvětšují se...

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#