Akromegalii může poznat i stomatolog
Akromegalie – onemocnění, které se projeví zvětšením koncových částí těla a dalšími zdravotními obtížemi – je nejčastěji diagnostikována při rutinní prohlídce u praktického lékaře. Akromegalie je onemocnění, které se projevuje zvětšením koncových neboli akrálních částí těla. Je způsobeno nadměrnou tvorbou růstového hormonu v dospělosti.
Akromegalie – onemocnění, které se projeví zvětšením koncových částí těla a dalšími zdravotními obtížemi – je nejčastěji diagnostikována při rutinní prohlídce u praktického lékaře. Někdy ale k jejímu odhalení a včasné diagnostice může pomoci i lékař, u kterého byste to možná nečekali – zubní lékař.
Akromegalie, velká nemoc
Akromegalie je onemocnění, které se projevuje zvětšením koncových neboli akrálních částí těla. Je způsobeno nadměrnou tvorbou a uvolňováním růstového hormonu v dospělosti, kdy již jsou uzavřené tzv. růstové štěrbiny na dlouhých kostech. Růstový hormon tedy může působit pouze na okrajové struktury těla.
Nejčastěji se akromegalie projevuje zvětšením nosu, boltců uší, nadměrným růstem rukou a nohou a v neposlední řadě i zmohutněním lícních kostí, nadočnicových oblouků a dolní čelisti. A právě na dolní čelisti může akromegalii poznat stomatolog.
Kdy čelist rentgenovat
Rentgen spodní čelisti, latinsky mandibuly, se v zubním lékařství provádí v mnoha případech. Nejčastěji je to kontrolní rentgen v případě odstranění osmiček, tzv. zubů moudrosti. Podle rentgenového snímku zubů se totiž ošetřující stomatolog rozhoduje pro metodu vytržení.
Další možností rentgenování čelisti je kromě vyhledávání malých skrytých kazů, které se na rentgenu snáze objeví, i rentgen z důvodu nějaké ortodontické vady, tedy špatného postavení zubů dolní proti horní čelisti.
Dolní čelist, která někdy může být u mohutných lidí i poměrně masivní, vlivem působení růstového hormonu často zmohutní ještě více. Obnovení růstu se nejvíce projevuje na chrupavkách pokrývajících kloubní hrboly dolní čelisti a čelist se také celkově zvětšuje a prodlužuje. Tím, jak se také zvětšuje její přední část v oblasti brady, dochází i k její deformaci. To pak způsobuje v pokročilém stadiu akromegalie rozestup zubů jak na dolní, tak později i horní čelisti a zubař si nesrovnalosti většinou všimne i bez rentgenu.
V počátečních stadiích se pak akromegalie na rentgenu projeví zejména posunem zubů a ztluštěním těla dolní čelisti.
Co dál po návštěvě zubaře
Pokud vám zubní lékař sdělí, že čelist má abnormální velikost, a vysloví podezření na akromegalii, nepropadejte panice. Je však třeba podniknout následující kroky: podstoupit vyšetření na endokrinologii a v případě potvrzení dodržovat předepsanou terapii. Moderní medicína se totiž už s akromegalií dokáže velmi dobře a efektivně vypořádat.
(kam)
Zdroj:
www.head-face-med.com