Aktuální doporučení k výživě nejmenších dětí: žádný cukr do 2 let věku
Jako rodiče máte ve svých rukou možnost ovlivnit zdraví svého dítěte. Seznamte se proto se současnými názory renomovaných odborných společností na nejdůležitější oblasti výživy nejmenších dětí.
Budování správných stravovacích návyků začíná od narození
Jak v těhotenství, tak i po narození dítěte zůstává správná výživa zásadním faktorem, díky kterému můžete ovlivnit budoucí zdraví svého děťátka. V prvních dvou letech života přispívá nejen k dlouhodobému zdraví, ale pomáhá také utvářet budoucí preference chutí, a tedy i volby jídla. Od narození začíná také budování zdravých stravovacích návyků, které vydrží po celý život.
Mateřské mléko je tím nejlepším, přikrmujte nejdříve od 4. měsíce
Nejsilnějším zjištěným důkazem ohledně přínosů kojení je, že může snížit riziko nadváhy nebo obezity, cukrovky a astmatu. Rychlý nežádoucí přírůstek váhy je u kojenců s umělou výživou pravděpodobnější než u kojených dětí. Je to dáno vyšším příjmem bílkovin v umělé výživě nebo nadměrným krmením, kdy dítě nemusí být schopno regulovat své pocity „plnosti“ tak dobře, jako je tomu u kojených dětí. Pokud je to tedy jen trochu možné, co nejdéle své děťátko kojte.
První příkrmy jsou začátkem objevné cesty od mléka k pevné stravě. S podáváním nemléčných příkrmů nezačínejte dříve než ve 4. měsíci jeho života, ideálně v 6. měsíci. Do té doby není trávicí ústrojí vašeho miminka na tuto změnu zralé.
Během prvních dvou let života se vyhýbejte přidanému cukru
Jedno z klíčových doporučení zní: Pro vývoj dítěte není žádoucí ani malé množství přidaného cukru! Výrobci ho ve zpracovaných potravinách a nápojích používají ke slazení. Dodatečně oslazené bývají zejména nápoje, dezerty a cereálie. Vysoce koncentrovaný cukr je samozřejmě obsažen v bonbonech a čokoládě. Na etiketě potravin mohou být přidané cukry zastoupeny označením hnědý cukr, kukuřičné sladidlo, kukuřičný sirup, dextróza, fruktóza, glukóza, med, laktóza, sladový sirup, maltóza, melasa, surový cukr a sacharóza. Pečlivě proto čtěte složení potravin. Ale ani doma připravené příkrmy a jídla, minimálně do druhých narozenin, nedoslazujte ani nedosolujte. Zamezíte tak možnému rozvoji obezity a onemocnění srdce a cév, která se projevují v pozdějších letech.
Jablka, pomeranče a další ovoce obsahují cukry nepřidávané, tedy přirozeně se v potravinách vyskytující. Poskytují ale také vlákninu důležitou pro celkovou výživu. Přestože se zdá, že 100% ovocná šťáva nabízí stejnou výživovou výhodu jako celé ovoce, ve skutečnosti to tak není. Ovocná šťáva, zejména pro děti v prvním roce života, je zdrojem cukru bez mnoha výživových výhod. Dejte proto raději přednost čerstvému ovoci.
Cukry nejsou jediným zdrojem energie. První volbou jsou u nejmenších dětí obilniny. Obilná zrna totiž obsahují velké množství potřebných složitých sacharidů, mají přirozeně nízký obsah sodíku a obsahují důležité vitaminy, zejména ze skupiny B, a dále železo a zinek. V tomto věku se podávají hlavně ve formě kaší. Rodiče mohou díky věkovému určení výrobku vybrat kaši se správnou konzistencí. Pro kojence zcela jemné kaše, pro starší děti hustější kaše s drobnými kousky.
Stejné, tzv. komplexní sacharidy, které jsou v obilninách, obsahují i luštěniny, zelenina, ovoce a brambory. Možností, jak zajistit zdravý růst dítěte bez cukru, je tedy mnoho. Podle provedených studií strava obsahující z velké části ovoce, zeleninu a obilniny snižuje zejména riziko cukrovky.
Pohlídejte si zejména to, že má vaše dítě dostatek vitaminu D, železa a zinku
Protože mateřské mléko neobsahuje dostatečné množství vitaminu D, pokud jej matka nedoplňuje, podává se i plně nebo částečně kojeným dětem v prvním roce jejich života vitamin D v kapkách. Železo je důležité pro normální neurologický vývoj a imunitní funkce. Studie ukazují, že u kojených dětí se s věkem zvyšuje potřeba železa i zinku. Proto mají zavedené příkrmy nemléčné stravy obsahovat potraviny jako červené maso, bohaté na železo a zinek, nebo potraviny obohacené železem, jako jsou kojenecké obiloviny. Doporučeny nejsou pro děti výživové doplňky, pokud nejsou podávány na radu lékaře. Dále je také důležité dávat dítěti dostatečné množství nenasycených mastných kyselin, protože hrají důležitou roli při vývoji mozku. Jejich klíčovými zdroji jsou ryby a rostlinné oleje.
(liv)
Zdroj:
https://edition.cnn.com/2020/07/15/health/dietary-advisory-guidelines-infants-wellness/index.html