Akromikrie je…
Nedostatek růstového hormonu se někdy může projevit i jinak než jen snížením růstu a malou postavou. Poměrně časté jsou například poruchy růstu periferních částí těla – akromikrie. Co toto slovo ale opravdu znamená?
Podle lékařského slovníku označuje pojem akromikrie zpomalený vývoj skeletu (kostry) provázený zkrácením a ztenčením periferních kostí. V praxi to pak znamená, že dochází nejen ke zpomalení růstu, ale končetiny jsou také zkráceny a hmota jejich kostí je značně zredukovaná.
Za vše může růstový hormon
Akromikrie je stejně jako jiné poruchy růstu způsobena nedostatečnou produkcí růstového hormonu v podvěsku mozkovém – hypofýze.
Dítě trpící akromikrií pak může mít jak normální vzrůst těla a pouze kratší končetiny, tak může být i celkově nižší postavy. Postiženy jsou častěji horní končetiny, kdy může "chybět" celá paže a předloktí a ruce "vyrůstají" rovnou z ramene. U dolních končetin je situace obdobná. Chybět nebo být nedostatečně vyvinuté mohou jak kosti stehna, tak i lýtka. Končetiny pak také mohou být zkráceny buď pouze na jedné, nebo na obou stranách.
Pozor na zlomeniny
Vzhledem k tomu, že jsou končetiny kratší, a navíc nemají jejich kosti takovou strukturu jako kosti zdravé, jsou tyto končetiny daleko náchylnější ke zlomeninám. Navíc je pro dítě velmi obtížné se naučit s nimi pohybovat, popř. chodit. Kromě kostí jsou totiž postiženy také svaly, které pak nemusejí fungovat zcela správně. Přesto se ale díky intenzivnímu cvičení může podařit naučit se s končetinami alespoň částečně pohybovat.
Postižení nejen kostí
Akromikrie bývá velmi často spojena i s dalšími zdravotními riziky. Jedním z nich je tzv. mikrocefalie. Mikrocefalie je těžká vývojová porucha projevující se zakrněním nebo předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Děti trpící mikrocefalií ale vzhledem k závažnosti poruchy bohužel záhy po porodu umírají.
Další komplikace už naštěstí tolik život ohrožující není. Akromikrie totiž bývá často spojena i s vypadáváním vlasů a ztrátou veškerého ochlupení.
Existuje nějaká léčba?
Léčba akromikrie zahrnuje několik kroků. Prvním z nich je včasná diagnostika a léčba podáváním růstového hormonu. Další část léčby pak zahrnují ortopedické operace, které mohou pomoci zlepšit hybnost končetin. Jednu z nejdůležitějších rolí v léčbě ale hraje rehabilitace. Bez řádného cvičení totiž ani sebelepší chirurgický zákrok nepomůže.
(kam)
Zdroj: kddl.lf1.cuni.cz