Zhoršení kašle a zahlenění po odložení cigaret jsou známkou uzdravování plic
Mnoho lidí odmítá i přes rady lékařů zanechat kouření, neboť tvrdí, že jejich plíce jsou již na kouření natolik zvyklé, že by je odložení cigaret ohrozilo na zdraví. Co je na tom pravdy?
Plíce představují vstupní bránu cigaretového kouře do těla. Naše přední odbornice na léčbu závislosti na tabáku prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., potvrzuje, že „kouřením jsou plíce zasaženy nejvíc, i když cigaretový kouř poškozuje úplně všechny části těla včetně cév, ledvin, mozku, kostí nebo chrupavek,“ dále uvádí, že pravda je, že plíce si pamatují i jedinou vykouřenou cigaretu a některé škodliviny, například dehtové látky z tabákového kouře, se v plicích ukládají, a to hned od první cigarety.
Možná si ze školy vybavíte pojem „řasinkový epitel“. Jednoduše řečeno, buňky v dýchacích cestách jsou vybaveny jakýmisi vlásky, jejichž cílem je odstraňovat z plicní tkáně hlen a nečistoty. Kouření činnost řasinek tlumí, a hlen a nečistoty se tak z ukládají v plicích. Po odložení cigaret se postupně začne činnost řasinek obnovovat a plíce se začnou čistit, a to již přibližně za 24 hodin nekouření. To je důvodem přechodného zvýšeného zahlenění a zhoršení kašle v souvislosti se zanecháním kouření. Podle plicní lékařky MUDr. Lenky Dvouleté se však „tento stav postupně zlepšuje a z dlouhodobého hlediska neexistují žádná rizika vyplývající ze zanechání kouření, a to ani u celoživotních kuřáků“. Po dekádě nekouření se sníží riziko onemocnění rakovinou plic o 50 % v porovnání s kuřáky.
Nikotin plicím nechybí, mozku ale ano
Mnoho lidí má obavy, že abstinenční příznaky nedokáže překonat. Jednou z možností je proto využití volně prodejné náhradní nikotinové terapie, která je dostupná ve formě žvýkacích gum, pastilek, sprejů a náplastí. Tyto prostředky dodávají tělu tzv. čistý terapeutický nikotin, jehož cílem je potlačení abstinenčních příznaků. Nejlepšího efektu je dosaženo při kombinaci náplastí zajišťujících průběžné uvolňování nikotinu a některé z pohotovostních forem, které zvýší hladinu nikotinu v případě potřeby ihned.
Strach ze selhání je normální, nenechte si jím zastavit
Mnoho lidí se brání odvykání kouření také z prosté obavy, že selžou. Někteří se dokonce setkávají s výčitkami typu „sousedovi se to podařilo, a oni toho nejsou schopni“. Věc je však složitější. Vědci odhalili v lidském těle gen, který souvisí se zpracováním závislosti. Skutečnost, že někteří lidé mají větší problémy se zanecháním kouření, je proto geneticky podmíněna a není třeba se stydět za případné selhání. Nakonec statistiky říkají, že se každoročně pokouší odložit cigaretu více než polovina lidí. Při selhání volně prodejné léčby je proto vhodné vyhledat odbornou pomoc.
Léky na odvykání kouření jsou bezpečné
Řada lidí obecně nerada užívá jakékoliv léky z obavy, že nechtějí do těla posílat nežádoucí chemické látky. Na tomto místě je třeba říci, že každý lék schválený k léčbě závislosti na tabáku je pro organismus zcela bezpečný, a to včetně léků s obsahem čistého terapeutického nikotinu. Naopak cigaretový kouř obsahuje na 4000 chemických látek, z nichž mnoho má toxické, dráždivé či kancerogenní účinky.
Riziko ztloustnutí je řešitelný problém odvykání
Další z častých obav odvykajících kuřáků je přibývání na váze. Příčina spočívá v tom, že pravidelný přísun nikotinu potlačuje chuť k jídlu, urychluje bazální metabolismus a činnost střev a naopak zpomaluje činnost žaludku. Kuřáci tak mívají obecně nižší chuť k jídlu a delší dobu po najedení se cítí sytí. Po odložení cigarety má tak organismus tendenci k přibývání na váze a někdy také k zácpě. Důvodem většího nárůstu hmotnosti však bývá zajídání „nekouření“ kalorickým jídlem. V rámci procesu odvykání je proto důležité myslet na zdravý nízkokalorický jídelníček a pravidelný pohyb.
Zanechání kouření je zásadní rozhodnutí, které přináší změny v běžném každodenním životě. Stres z této změny je zcela přirozený. Dobrá motivace a využití odborné pomoci jsou však tím nejlepším začátkem.
(tich)
Zdroje:
https://www.gatewayfoundation.org/addiction-blog/overcoming-fear-quitting-smoking/
https://www.royalfree.nhs.uk/patients-visitors/stop-smoking/treatment-to-help-you-stop-smoking/nicotine-replacement-therapy/nicotine-mouth-spray/
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/plice-si-pamatuji-i-jedinou-cigaretu-podivejte-se-jak-vypadaji-po-letech.A100414_082013_vase-telo_pet
https://is.muni.cz/el/pharm/podzim2020/FDAFP_FAF/um/1._Koureni_skodi_zdravi_-MOODLE.pdf?lang=en
https://www.zpmvcr.cz/o-nas/aktuality/nikdy-neni-marne-prestat-kourit
https://vysocina.rozhlas.cz/nikotin-je-navykovejsi-nez-heroin-proto-se-tezko-prestava-s-kourenim-rika-7115111
https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/cs/12-zpusobu/tabak/2826-co-by-se-mohlo-stat-pokusim-li-se-prestat-kourit
https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/detail-reg/0150125
https://www.slzt.cz/media/document/8e6523dce09b9164e431082930dd13f8.pdf