Závislost na nikotinu
Varování o negativních zdravotních dopadech kouření na vás útočí na každém rohu, může se tedy zdát logické s kouřením přestat. Nemá cenu říkat, že odvykání je jednoduché. Právě naopak. Většina lidí potřebuje několik pokusů, než se cigaret úplně zbaví. Nikotin totiž ovlivňuje centrum odměny v mozku a dlouhodobě si pak na nikotin zvykne a vytvoří se i rituály s kouřením spojené. Nelze proto pouze vynechat cigaretu, je nutné si připravit něco, co ji nahradí.
Tři nejčastější obavy z odvykání
1. Když přestanu kouřit, přiberu
Nikotin má vliv na lidský metabolismus. Může jej zrychlovat, a dokonce snižuje chuť k jídlu. Proto je potřeba počítat až s jedním rokem, než se rychlost trávení srovná. Jak mezitím nenabrat kila navíc? Nenahrazovat cigaretu sladkostmi, ale zdravou svačinou, zvolit vhodnou náhradní nikotinovou terapii a začít se více hýbat. I přesto se ale může stát, že se vaše váha mírně zvýší, sama se však pak pomalu srovná.
2. Budu ve stresu či budu mít špatnou náladu
Po zapálení cigarety se do mozku vyplaví nikotin, což přináší krátkodobou úlevu a uklidnění. Dlouhodobě kouření ovšem stres zvyšuje. Během odvykání tak mohou lidé zažívat podráždění či zhoršení nálady. Tyto stavy by měly do tří měsíců odeznít. Na začátku odvykání to ale může být velmi náročné. Je vhodné vybrat nějakou formu náhradního nikotinu. Pamatujte na to, že jste možná několik let nezažili stres či hněv bez možnosti si jít zapálit. Je tedy vhodné myslet na to, co s náročnou situací dělat, ještě než nastane.
3. Nepovede se mi to
Odvyknout cigaretám je objektivně velmi náročné. Pokud má za sebou člověk předchozí neúspěšné pokusy, je důležité se podívat na to, proč nedopadly podle jeho představy. Byla to riziková situace, která přišla příliš brzo? Příliš velká chuť na cigaretu? Nepřipravené náhradní rituály? Připravit se na další pokus je zásadní. Navíc je normální, že pokus nevyjde. Nejdůležitější je, aby odvykání bylo důležité pro samotného kuřáka, nebylo jen přáním jeho okolí a aby věřil ve svou schopnost přestat kouřit.
Náhradní nikotinová terapie
Není nutné při odvykání trpět – kombinace léků proti kouření, podpory okolí a přípravy lemuje cestu k úspěchu. Přípravky k odvykání kouření nahrazují nikotin, na který bylo tělo zvyklé. Jednou z forem, která může během celého dne ulevit od chuti na cigaretu a usnadnit odvykání, jsou například transdermální náplasti NiQuitin Clear. Obsahují nikotin, který je v nich rovnoměrně rozptýlen a po jejich nalepení se postupně uvolňuje a vstřebává kůží. Díky tomu se snižuje chuť na cigaretu i další negativní projevy odvykání.
Jen 5 % kuřáků zvládne úspěšně odvyknout kouření bez pomoci. Vyhledání odborníka nebo využití přípravků z lékárny jejich šanci na úspěch zvyšuje. Obavy spojené s odvykáním jsou pochopitelné, ale ne neřešitelné. Je normální obavy cítit a je dobře o nich mluvit a připravit si pro ně řešení.
NiQuitin Clear 21/14/7 mg je lék k vnějšímu užití – transdermální náplast. Obsahuje nikotin. Před jejím použitím se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Přečtěte si pečlivě příbalovou informaci.
(krif)
Zdroje:
https://www.verywellmind.com/why-am-i-so-afraid-to-quit-smoking-2825133
https://www.webmd.com/smoking-cessation/features/your-quit-smoking-fears-debunked#4