1. Jaká je pravděpodobnost, že mi bude při léčbě špatně?
Výskyt nežádoucích účinků závisí do značné míry na tom, která léčiva jsou používána. Některé preparáty proti rakovině způsobují nevolnost velmi často, jiné málokdy. Záleží i na řadě dalších faktorů – například na tom, jaká je dávka, na vašich osobních dispozicích a kondici i na předchozích zkušenostech s léčbou. Nejlepší bude, když své obavy proberete s lékařem, který toto vše umí zohlednit.
2. Mám začít užívat něco proti nevolnosti ještě před začátkem chemoterapie?
Takový postup je výhodný zejména tehdy, je-li ve hře psychická složka nevolnosti. Neberte ale žádné léky, bylinky ani doplňky stravy bez vědomí lékaře, hrozí interakce s terapií. Zkuste relaxace, meditace nebo akupunkturu.
3. Je vhodné měnit jídelníček?
Věda neprokázala, že by jakákoli dieta ulevovala od nevolnosti. Někomu ale během léčby vyhovuje šetřící strava (netučná, snadno stravitelná a nedráždivá jídla) a větší počet menších porcí. Jezte, na co máte chuť, do ničeho se nenuťte. Samozřejmě byste se měli snažit, aby váš jídelníček obsahoval dostatek všech živin.
4. Bojím se, že mi bude zle a léčba nebude zabírat. Pomůže mi někdo?
Ano, od toho je tu lékař, který ví, že prožívat nevolnosti při chemoterapii je dnes již zbytečné. Vždy lze nalézt řešení. Jediné, co pro to musíte udělat vy, je pomoc vyhledat. Pokud budete doma jen tiše trpět, můžete si opravdu zbytečně znepříjemňovat život. Silné a dlouhotrvající zvracení vás navíc může i ohrozit na životě.
Cílem chemoterapie je vždy záchrana života onkologicky nemocného. Nesmiřujte se s myšlenkou, že její nutnou součástí je mít ze života peklo. Při vhodně volené podpůrné léčbě to tak vůbec být nemusí.
(pez)
Zdroj:
http://www.webmd.com