Doprovod doporučen
Chemoterapie se obvykle aplikuje nitrožilně pomocí injekcí nebo infuzí. Někdy je podávána také ve formě tablet. První dávku chemoterapie nejspíš nebudete chtít absolvovat sami. Nestyďte se vzít si někoho, kdo je vám blízký, s sebou. Váš doprovod vám poskytne nejen potřebnou psychickou podporu, ale pomůže i zapamatovat si důležité informace, které vám personál předá. Dostanete také instrukce, jak o sebe po podstoupení chemoterapie pečovat a jaké léky k prevenci nežádoucích účinků budete potřebovat. Mezi nejčastější nežádoucí účinky chemoterapie patří nevolnost a zvracení, a proto se léčba těchto nežádoucích účinků u typů chemoterapie, které je obvykle vyvolávají, nasazuje již spolu s její první dávkou. Pokud se léčba těmito léky dobře nastaví hned z počátku chemoterapie, nemusí vám zvracení bránit ve vašich každodenních aktivitách. Jestliže vás lékař o této léčbě sám neinformuje, zeptejte se ho na ni.
Krok za krokem
Co vás před první aplikací chemoterapie čeká?
- Seznámíte se se všemi zdravotnickými pracovníky, kteří vám budou léčbu podávat.
- Podstoupíte krátké vyšetření vitálních funkcí – krevního tlaku, srdečního tepu, dýchání a teploty.
- Změří se vaše výška a hmotnost, aby se určilo, jak velkou dávku chemoterapie skutečně potřebujete.
- Napíchne se žíla a ke vstupu do žíly se připojí kanyla, tenká hadička přivádějící lék do těla.
- Bude vám odebrán vzorek krve.
Jak dlouho to trvá?
Nitrožilní podání chemoterapie může trvat několik minut, hodin nebo v některých případech i pár dní. Aby vám čas lépe ubíhal, můžete si s sebou vzít MP3 přehrávač na poslouchání nebo časopis či knihu na čtení. Po skončení aplikace chemoterapie sestra znovu zkontroluje vaše vitální funkce a domluvíte se na dalším podání chemoterapie.
Vše podle plánu
Aby byl účinek chemoterapie co nejlepší, je důležité dodržovat plán léčby doporučený lékařem. Během celého cyklu chemoterapie se vyhýbejte lidem s nachlazeními nebo jinými infekcemi. Chemoterapie totiž oslabuje imunitní systém a vy můžete být náchylnější k nákaze. Důležitý je také příjem dostatku tekutin, zejména v 48 hodinách po chemoterapii. Spolu s tekutinami se totiž z organismu vylučují i toxické látky.
Nemusíte se obávat, během celé léčby o vás bude pečovat vysoce kvalifikovaný tým lékařů onkologů a onkologických sester. V případě jakýchkoliv nejasností se na ně můžete obracet se svými dotazy. Vám i vaší rodině jsou k dispozici také psychologové, stačí o jejich konzultaci požádat.
(hah)
Zdroj:
https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/how-cancer-treated/chemotherapy/what-expect-when-having-chemotherapy