Neplánovaná gravidita mladé, často ještě studující a na mateřství zcela nepřipravené dívky může představovat velký problém. Přináší s sebou dilema, kdy se těhotná a její okolí musí rozhodnout mezi přerušením těhotenství se všemi možnými zdravotními a psychickými důsledky a porodem nechtěného dítěte. Pokud je neplánované těhotenství důvodem ke sňatku nezletilých budoucích rodičů, s pravděpodobností přesahující 90 % dojde dříve či později k jeho rozvodu. Podobně také osud nechtěných dětí nebývá radostný. Statistiky hovoří o vyšší míře kriminality, častějším užívání drog a nižší šanci na dosažení plnohodnotného vzdělání. Nemálo z těchto dětí končí v náhradní péči, v horším případě té ústavní. Vhodná forma sexuální výchovy a používání antikoncepce může všem těmto těžkým situacím zabránit.
Antikoncepce není pro každého
Užívání moderních antikoncepčních přípravků představuje minimální zdravotní riziko v případě, že žena netrpí onemocněním, které by podávání hormonálních pilulek vylučovalo, nebo není z jiného důvodu takzvaně riziková. Proto lékař věnuje podstatnou část první gynekologické prohlídky odebírání takzvané anamnézy, tedy důležitých medicínských informací, které by na případná rizika upozornily. V případě pochybností doporučí gynekolog doplnění patřičných vyšetření včetně genetického, které může odhalit přítomnost mutace zvyšující nebezpečí vzniku obávané trombózy. Genetické vyšetření je prováděno zejména tehdy, když se trombóza u dotyčné v minulosti již projevila nebo se vyskytla u někoho z rodiny. Pokud není vyšetření mutací lékařem vyžadováno, ale pacientka o něj přesto stojí, je možné jej provést za vlastní úhradu. V případě, že lékař vyhodnotí, že se hormonální antikoncepce pro ženu nehodí, recept nevystaví a doporučí jiné metody ochrany.
Mnoho proměnných
Nebezpečí rozvoje trombózy je podstatně sníženo v případě, že uživatelka hormonální antikoncepce:
- nekouří,
- neužívá jiné drogy,
- udržuje svou tělesnou váhu v mezích normy,
- pěstuje pravidelný pohyb,
- dodržuje pitný režim.
Ještě v 80. letech minulého století patřila naše země mezi státy s nejvyšší potratovostí na světě. Ročně bylo prováděno až 130 tisíc umělých přerušení těhotenství. Počátkem 90. let počet potratů výrazně poklesl a v posledních letech se pohybuje kolem 23 tisíc zákroků za rok. Příčinu lze hledat v důkladnější osvětě a zavedení moderních forem antikoncepce, především té hormonální.
Zdroj: zdravi.e15.cz