Hormonální antikoncepce je velmi rozšířeným pojmem. Co si však přesně pod ním představit a jaké možné formy existují? Pojďme se ve stručnosti podívat na základní typy hormonální antikoncepce a výhody či nevýhody, jež představují.
Perorální antikoncepce
Z hormonální antikoncepce je naprosto nejvíce užívaná perorální antikoncepce, tedy pilulky užívané ústy. Její užívání je jednoduché, nevyžaduje intervenci do ženského organismu a lze ji kdykoli přerušit. Právě perorální antikoncepce prošla významným vývojem. Dnes můžeme mluvit již o čtyřech generacích perorální antikoncepce.
Generace perorální antikoncepce
Tak, jak je nejvíce užívaným typem hormonální antikoncepce antikoncepce perorální, je v rámci perorální antikoncepce nejrozšířenější její kombinovaný typ, to jest pilulka obsahující estrogenovou a progestinovou složku. Estrogenová složka obsahuje syntetické či polosyntetické estrogeny, jež mají výhodnější vlastnosti než přirozený estrogen. S postupujícími generacemi se obsah estrogenu snižoval, a to z původní dávky až 150 μg estrogenu v pilulce na dnešních 15–30 μg. Právě pokles dávky estrogenu odstranil řadu nežádoucích účinků u první generace, jako bylo např. výrazné přibývání na váze. Jednotlivé generace se liší i obsahem progestinové složky, postupem času jsou vyvíjeny nové a nové molekuly. Nejnovější, čtvrtá generace se může pochlubit téměř nulovým přibíráním na váze, nezadržuje vodu a zlepšuje stav aknózní pleti.
Kombinovaná versus progestinová hormonální antikoncepce
Ne všechny pilulky musí obsahovat estrogenovou složku. Existují pilulky čistě progestinové, někdy se můžeme setkat s označením „minipilulky“. Jejich uživatelky však častěji udávají pocit na zvracení a zhoršenou kvalitu pohlavního života. Proto tento typ bývá vyhrazen jen pro určité situace, jakou je např. období kojení či vyšší věk ženy.
Transdermální antikoncepce
Transdermální antikoncepce funguje jako kombinovaná perorální antikoncepce, jen se místo každodenního užívání pilulky lepí jedenkrát za týden vždy nová náplast, samozřejmě s patřičnou přestávkou.
Parenterální antikoncepce s depem
Tato forma se aplikuje malým chirurgickým zákrokem do podkoží či nitrosvalově, nejčastěji na vnitřní část paže ženy. Výhodou je, že žena nemusí myslet na pravidelné užívání pilulek, nicméně minusem je nemožnost přerušení jejího užívání. Antikoncepce se zpravidla do ženina organismu uvolňuje po dobu pěti let. Problém může nastat např. v období, kdy žena musí podstoupit operaci ze zdravotních důvodů. V této době je vhodné jakoukoli hormonální antikoncepci vysadit. To však v tomto případě není možné.
Na trhu je dnes tedy velký výběr forem hormonální antikoncepce. Vždy je vhodné pečlivě vybírat a individuálně volit pro každou ženu zvlášť ten, co jí bude po všech stránkách nejvíce vyhovovat.
(bak)
Zdroj: Monti J.: Antikoncepční pilulka, 2014