Vyhněte se zimním zlomeninám (nejen) výběrem správné obuvi
S přicházející zimou stoupá i riziko vzniku zlomenin. Ty mohou být nebezpečné jak pro pacienty s osteoporózou, tak i pro naprosto zdravé jedince. Námraza a led si totiž nevybírají. Jak se tedy v zimě venku pohybovat, aby se člověk zlomeninám co nejlépe vyhnul?
#IMG#
Každý dvoustý člověk v sádře
Podle studie, která mapovala frekvenci zimních zlomenin v kanadské provincii Ontario, se riziko zlomenin pohybuje okolo hranice půl procenta. To znamená, že přibližně každý dvoustý obyvatel této provincie stráví část zimy s nohou nebo rukou v sádře. Jako nejčastější příčiny úrazů pak kanadští lékaři uvedli pád na ledu, náledí nebo sněhu. Navíc zimních zlomenin stále přibývá. Zatímco před dvěma lety hlásili kanadští lékaři 51 244 úrazů, loni to bylo už 58 722 zlomenin dolních a 27 992 zlomenin horních končetin.
U mladých (téměř) nic nehrozí
Ačkoliv u mladých pacientů nepředstavují pády na náledí a případné zlomeniny žádné významné zdravotní riziko, u starších, zejména osteoporotických pacientů mohou způsobit reálné obtíže. Osteoporotická kost je totiž daleko náchylnější ke zlomeninám než kost zdravá, navíc se i obtížněji hodí. Během hojení také člověk přijde zhruba o 60–70 % svalové síly na končetině, takže po uzdravení musí následovat i dlouhodobá rehabilitace. Proto je třeba zlomeninám a také zimním pádům předcházet.
Desatero proti uklouznutí
Zabránit zimním zlomeninám lze zejména opatrným pohybem venku. Desatero pro bezpečný pohyb venku v zimních měsících naleznete na www.osteoporoza.cz v textu "Praktické rady pro pohyb na sněhu a náledí aneb Jak neuklouznout".
Nepodceňujte výživu
Osteoporotici a starší lidé by neměli zapomínat ani na správnou životosprávu. To znamená jak dostatečný pohyb, tak i vyváženou stravu obsahující vápník. Tipy naleznete zde v článku Dieta u osteoporózy – více vápníku, ale bez tloustnutí.
Výběr správného obutí je základem pro pohyb venku
Základním vybavením pro chůzi v zimě, které může pádům dobře zabránit, je vhodná obuv. Ta by měla pevně fixovat nohu v kotníku, mít hrubou podrážku a samozřejmě co nejmenší podpatek. Při přechodu přes zmrzlý chodník je dobré také mít oporu, a to buď v podobě například hole, nebo jiné osoby. Ta totiž dokáže případný pád zachytit a předejít tak nečekané zlomenině. Stejně opatrně je třeba provozovat i zimní sporty. Úrazy na sjezdovkách a kluzištích totiž patří vedle pádů mezi nejčastější hospitalizace v zimním období.
Užijte si proto zimu i při opatrném pohybu a bez zlomenin!
(kam)
Zdroj: www.healthzone.ca