Polotovary a průmyslově zpracované potraviny mají několik výhod. Jsou doma snadno a rychle po ruce. Šetří náš čas. Některé jsou skvělou variantou na cesty a v případě sterilované zeleniny a ovoce také na zimu. Často však mohou jejich nevýhody převážit to pozitivní.
Zdravotní nevýhody polotovarů
- Obsahují velké množství soli nebo cukru – Pokud bychom si takové jídlo sami připravili doma, rozhodně je nepřisolíme ani nepřisladíme nehorázným množstvím jednoho nebo druhého. Sůl je sice nad zlato, ale ne v takových potravinách.
- Obsahují aditiva, tzv. éčka – Ať už v podobě konzervačních látek, barviv, látek zlepšujících chuť a strukturu, nebo aromat. Samozřejmě existují éčka zcela přírodní, nebo alespoň s identickou přírodní strukturou, ale jsou tu i ta umělá. Navíc nejméně čtyřicet aditiv je podezřelých z nejrůznějších negativních účinků na zdraví. Bohužel velká část patří do skupin barviv, která se používají ve sladkostech pro děti.
Obecně platí, že všechny látky, které jsou do polotovarů a průmyslově zpracovávaných jídel přidávány nad rámec běžných kulinářských úprav, mají své možné nežádoucí účinky na zdraví. Často se vědci nemůžou shodnout ani na prospěšnosti látek a živin pocházejících z přírody, natož u těch, které z přírody rozhodně nepochází. A co tedy s tím?
Navštivte naši sekci Konzervované potraviny
V jednoduchosti je základ… A zdraví
Pokud si své jídlo připravíme ze základních surovin a sníme je ihned nebo během pár hodin a dní po jejich přípravě, nemusíme do nich používat žádné nepřirozené konzervanty, barviva a dochucovadla.
Samozřejmě, že příprava jídel ze základních surovin od nás něco vyžaduje: naši energii, chuť a vůli vařit a přemýšlet nad jídlem. Na oplátku nám však přináší mnohem víc možností pokrmů, mnohem víc přirozené chuti a mnohem víc zdraví.
Pokud však potřebujeme využít výhod zpracovaných potravin, sáhněme po těch „jednoduchých“.
- Tedy takových, které nejsou konzervovány aditivy, ale sterilací, tepelnou úpravou nebo kyselým pH. Patří sem třeba sterilovaná nebo nakládaná zelenina nebo ovoce (například lahůdková kukuřice, kyselé okurky, sušená rajčata, olivy, brusinky, broskve), rajčatový protlak, hořčice, tuňák v oleji nebo ve vlastní šťávě.
- Dále pak takových, jako jsou instantní obilné kaše bez přídatných látek a cukru. Patří sem například všechny kaše české firmy Nominal nebo pohanková kaše Šmajstrla. Takové kaše se výborně hodí na dovolené nebo rychlou snídani v zaměstnání. Stačí si k nim pořídit rozinky, oříšky a třeba i banány. Výživné a rychlé jídlo je na světě.
Povzbuzení
Pokud nakombinujete ve své stravě základní potraviny s těmi „jednoduchými“ průmyslově zpracovanými potravinami, rozhodně neprohloupíte. Jen vždy čtěte složení všech potravin, ať víte, co jíte. Navíc se vyhýbejte takovým potravinám, které obsahují ztužené tuky, hodně éček, cukru a glukózovofruktózového sirupu. To obzvlášť platí u sušenek, sladkostí a dezertů. Raději si kupte mouku, cukr, máslo, kakao, vajíčka, ovoce a připravte si sladké pečivo nebo dezert doma.
Citace odborníka:
Ing. Veronika Hanzlíková
Výživová poradkyně, terapeutka celostního poradenství pro zdravotní prevenci a výživu
http://veronikahanzlikova.cz/