Poměr přínosů a rizik se bere v potaz i při předepisování léčivého přípravku. Přitom porovnat riziko a přínos pro pacienta bývá leckdy složité. Výhody většiny léků se omezují na několik málo účinků. Pro každého nemocného se obvykle nabízí jen jedna výhoda léku v podobě zlepšení jedné zdravotní obtíže, zatímco možných rizik existuje vícero.
Stačí si přečíst příbalový leták kteréhokoli léku. Dozvíte se v něm například, že preparát snižuje cholesterol a způsobuje nekonečnou řadu možných vedlejších účinků: alergické reakce, otok, krvácení, bolesti svalů, poruchy zraku, deprese atd. Koho by to povzbudilo k užívání, že?
Hodnocení pro a proti
Nežádoucí účinky mají různý stupeň závažnosti a odlišnou četnost výskytu. Každý lékař si při předepisování léku konkrétnímu pacientovi musí uvědomovat všechna rizika. A současně si musí být jist, že očekávaný přínos léku tato nebezpečí převáží. Lékař hodnotí rizika i výhody nikoli odděleně, ale v souvislostech. Na prvním místě přece předepisuje lék proto, aby pacientovi pomohl a zlepšil kvalitu jeho života.
Podobně se postupuje u operací. Výhoda chirurgického zákroku (např. záchrana života) musí převážit nad nebezpečím komplikací (např. pooperačních infekcí). Pokud by rizik bylo více než kladných účinků, k operaci nedojde.
Přísná kritéria rozhodování
Pro posouzení výhod a rizik byl vyvinut princip založený na hodnocení trojic kritérií u rizik i přínosů pro pacienta. U účinku léku se hodnotí tato tři hlediska:
- význam a rozsah účinku,
- trvání účinku,
- četnost výskytu účinku.
Na straně rizik vypadají kritéria následovně:
- závažnost rizika (nežádoucího účinku),
- trvání rizika,
- četnost (množství případů) nežádoucího účinku.
Podobně se hodnotí tři aspekty přínosů na straně pacienta:
- Nakolik významné je zlepšení zdravotního stavu po podání léku?
- Jaký je časový průběh nemoci ve srovnání s možným zkrácením léčby při podání léku?
- Jaký je výskyt onemocnění ve srovnání s výskytem zlepšení stavu po léčbě tímto lékem?
Tento model se dá použít také při hodnocení kladů a záporů očkování, včetně kojenců a batolat. Přečtěte si v odborných knihách či na internetu nebo se zeptejte prarodičů, kolik dětí dříve umíralo na nemoci, proti kterým jsou současné děti běžně očkované. A kolik dětí ještě dnes umírá v zemích, kde očkování zavedeno není. Buďte si jisti, že výhody očkování mnohonásobně převyšují jeho občasné nežádoucí účinky.
Zajímavý přehled o rizicích některých infekčních nemocí z pohledu lékařů, kteří s těmito infekcemi přicházejí z různých úhlů pohledu do styku, lze nalézt například na stránkách Státního zdravotního ústavu: http://www.szu.cz/tema/vakciny/nekolik-komentaru-k-ockovani.
(hah)
Zdroj:
www.researchgate.net/publication/14343738_Concepts_in_Risk-Benefit_Assessment_A_Simple_Merit_Analysis_of_a_Medicine