Stáří s hemofilií není jednoduché, přesto se dá negativním pocitům čelit
Dnešní mladí hemofilici žijí v době, která klade důraz na moderní léčbu „šitou“ na míru konkrétnímu jedinci. Jejich dědové a pradědové takové možnosti neměli. Přes všechny těžkosti však nemusejí rezignovat na radost ze života.
Velkou část starších hemofiliků trápí zejména chronické bolesti kloubů. U seniorů s poruchami srážlivosti krve se může objevit narušení duševního zdraví a emocionální problémy, včetně stresu a depresí. Stárnutí s poruchami srážlivosti krve může být doprovázeno pocity, jako jsou:
- zlost,
- strach,
- frustrace,
- smutek
- úzkost.
S přibývajícími lety ubývá sil a průběh onemocnění se zhoršuje. To vyvolává zvýšenou potřebu ošetřování a častější návštěvy nemocnice. Fyzické problémy spojené se stárnutím a poruchami srážlivosti krve zahrnují větší riziko pádů a obtíže doprovázející každodenní činnosti, jako jsou oblékání, koupání nebo pohyb a mobilita vůbec.
Ztráta nezávislosti, která doprovází tyto životní změny, negativně dopadá na duševní pohodu.
Čelit stresu se dá!
Ani starším lidem s poruchami srážlivosti krve se nevyhýbá stres, který souvisí s mezilidskými vztahy, rodinou, postavením v práci, penězi a chronickými bolestmi.
Stres přitom může zavinit mnoho tělesných i duševních problémů. Je proto důležité nalézt účinné strategie pro řízení a minimalizaci stresu. V boji s ním můžete vyzkoušet:
- pravidelné tělesné cvičení,
- relaxační techniky,
- návštěvu psychologa,
- léky od odborného lékaře.
Nezůstávejte sami
Hemofilici dříve často museli žít se stigmatem spojeným s jejich chorobou. Mnoho starších mužů s hemofilií například čelilo podezření, že jsou nakaženi hepatitidou (žloutenkou) typu C nebo HIV/AIDS. Takové postoje okolí jsou v současné době naštěstí vzácné.
Mnozí jedinci s poruchami srážlivosti krve jsou tak schopni využít zkušenosti z celoživotního boje s nemocí a namísto utajování je předávat svým dětem a vnukům.
Oporou jim kromě rodiny mohou být i hemofilická centra a organizace sdružující hemofiliky (např. Český svaz hemofiliků). Ty jsou jim připraveny pomoci ve všech oblastech života.
A pokud se snad potýkáte s nehybností, osamělostí nebo depresí, uděláte nejlépe, když vyhledáte pomoc lékařů, zdravotních sester, fyzioterapeutů, sociálních pracovníků a dalších specialistů.
(hah)
Zdroje:
stepsforliving.hemophilia.org/step-out/aging-and-bleeding-disorders/emotional-health