Stárněte zdravě a v pohodě
Stárnutí je přirozenou součástí života. Ovšem to, jak se budete s přibývajícími roky cítit, závisí na mnoha faktorech. Včetně toho, jak se naučíte pečovat o své tělo.
Zkuste proto přibývající roky přijímat pozitivně. Zpomalíte tak nástup problémů (nebo dokonce předejdete jejich vzniku), které často se stárnutím přicházejí. Nikdy není pozdě ani příliš brzy na to, změnit špatné návyky a začít s novými. Zdravý životní styl je totiž něco, čím můžete proces stárnutí pozastavit. Změny, kterými budete procházet, závisí na řadě věcí – jednou z nich je rodinná anamnéza. Pokud vaši rodinní příslušníci mají nějaké chronické nemoci či zdravotní problémy jako vysoký krevní tlak či cukrovku, máte vyšší šanci, že i vy tyto nemoci budete mít.
#IMG#
Nepodceňujte varovné signály
Změny, které s přibývajícím věkem přicházejí, jsou obvykle postupné. Určité fyzické změny jsou běžné. Váš metabolismus se zpomaluje, takže budete potřebovat méně jídla než dřív. Zřejmě také budete potřebovat brýle na čtení (mezi 40. a 50. rokem) a mnozí z vás možná budou hůře slyšet. Totéž platí i o kostech, které začínají po padesátce řídnout. Většina životně důležitých orgánů se postupně stává méně efektivními a mohou vykazovat známky opotřebení.
Pohybem proti depresi
Abyste stárnutí zvládala v psychické pohodě, je důležité zůstat i nadále fyzicky aktivní. Dodržujte pitný režim a dopřejte si zdravý jídelníček. Vaše tělo bude fungovat dobře a delší dobu. Fyzická aktivita je totiž jednou z nejdůležitějších věcí pro psychické zdraví. Cvičení udržuje tělo silné a má velký vliv na to, jak se budete cítit. Lidé, kteří jsou i ve stáří fyzicky aktivní, mívají například mnohem menší pravděpodobnost, že u nich propuknou deprese.
Aktivní každý den – třeba na zahradě
Nezáleží na tom, zda budete chodit do tělocvičny, nebo zahradničit. Důležité je být aktivní každý den. K tomu přidejte kontakt s rodinou a přáteli a neopomíjejte ani pravidelnou relaxaci. Nezapomínejte také na svou paměť a mentální svěžest – udržujte mozek aktivní prostřednictvím učení, luštění křížovek či hraní karet nebo strategických her. Jezte zdravou a vyváženou stravu, vyhněte se slaným jídlům a tučným potravinám, pokuste se přestat kouřit (pokud kouříte) a nepřehánějte to s alkoholem.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com