Staronová hypotéza o vzniku BSE
O BSE, nemoci šílených krav, jsme v uplynulých letech mohli zaznamenat plno poplašných zpráv. Výzkumu prionových chorob, mezi které BSE patří, se věnuje řada odborných pracovišť.
Co způsobují...
Nemoci, které priony způsobují, jsou bohužel v dnešní době neléčitelné a smrtelné. Ačkoliv je jejich inkubační doba relativně dlouhá, jakmile se jednou projeví, mají velmi rychlý spád. Mohou se ohlásit příznaky, jako je demence, poruchy rovnováhy a koordinace, ale někdy se projevují i změnami osobnosti a chování.
#IMG#Podobnost s lidskou nemocí...
Nemoci, ze kterých jsou priony obviňovány, postihují kromě člověka i celou řadu živočišných druhů. U ovcí a koz se nejčastěji vyskytuje skrapie, u hovězího dobytka BSE (bovinní spongiformní encefalopatie) a u člověka je to Creutzfeldtova-Jakobova nemoc. Příčina BSE nebyla sice zcela odhalena, jisté však je, že na vině bylo i krmení dobytka masokostní moučkou, tedy potravou, která je pro býložravce zcela nevhodná a navíc obsahovala infekční částice, a BSE se tím pádem mohla vesele lavinovitě šířit.
Jak působí...
Priony jsou považovány za původce nemocí ze skupiny transmisivních spongiformních encefalopatií. Tyto nemoci se vyznačují tím, že je postižena hlavně mozková tkáň, ve které se priony množí a působí její degeneraci. Priony vytvářejí shluky bílkoviny amyloidu, která narušuje normální strukturu tkáně. Ta poté nabývá vzhledu houby na mytí tabule (někteří autoři tkáň připodobňují i k ementálskému sýru). Prion ve své infekční podobě vzniká prostorovým přeuspořádáním bílkovinné molekuly, která se v těle běžně vyskytuje a žádné obtíže nepůsobí.
Šikovný neřád...
Klasická prionová teorie má ale čím dál více oponentů. Francouzští biologové přicházejí s tím, že na přenosu prionových infekcí se podílejí i viry. Některé z nich (zejména retroviry) se totiž s oblibou maskují váčky z buněčné membrány, která je zcela obalí a skryje jejich povrch před imunitními buňkami. Viry se takto maskovány mohou skrývat uvnitř i vně buňky a nerušeně se množit. Viry však na sebe navážou i bílkoviny z váčků; prionové proteiny. Priony jsou pak přenášeny společně s viry a mohou se s nimi dále šířit.
Virovou hypotézu podporují i nové výzkumy vědců z Roslin Institute v Edinburghu. Ti nakazili myši lidským nebo křeččím infekčním materiálem. Infikované myši zemřely v krátké době, v jejich mozcích se však žádné priony nalézt nepodařilo. Pro kontrolu nakazili vědci další populaci myší, které opět uhynuly bez sebemenších známek prionů v mozku.
Ať už je ale pravda o prionech jakákoliv, znamenají stále skryté nebezpečí. V případě, že se na vzniku onemocnění podílejí i viry, máme však naději, že se nám podaří vyvinout očkování, které by bylo účinnou zbraní i proti zákeřným prionům.