Jak srůsty vznikají?
Srůsty (odborně adheze) mohou být vrozené, tedy mohou vzniknout již během nitroděložního vývoje. Častěji však k jejich rozvoji dochází až během života, a jedná se tedy o takzvané získané srůsty.
Většinou jsou tvořeny vazivovou jizevnatou tkání, která vzniká jako reakce pobřišnice na různé chorobné procesy. Pobřišnice je blána kryjící břišní stěnu a všechny orgány břišní dutiny a část orgánů malé pánve (močový měchýř, vaječníky, vejcovody a většinu dělohy).
Za normálních okolností slouží k minimalizaci tření mezi orgány, a usnadňuje tak jejich volný pohyb. Při chorobných procesech v břišní dutině se snaží o jejich ohraničení, které zabrání jejich šíření a pomůže organismu v obranných procesech. Výsledkem těchto obranných procesů ale bývá rozvoj srůstů mezi jednotlivými tkáněmi a orgány.
Nejčastější příčiny tvorby srůstů
Jaké jsou nečastější příčiny vzniku získaných srůstů?
- Operační výkony. Jakýkoliv operační výkon v dutině břišní a malé pánvi je spojen s vysokým rizikem tvorby pooperačních srůstů. Podle statistik se uvádí, že srůsty vznikají až u 93 % operovaných, a to během několika prvních dnů po operaci.
- Porod císařským řezem. Porod císařským řezem je obdobně jako jiné operační výkony v dutině břišní a malé pánvi spojen s vysokým rizikem tvorby srůstů.
- Zánětlivá onemocnění. Zánět slepého střeva, vaječníků, endometrióza – to vše jsou příklady nejčastějších zánětů vyvolávajících srůsty. Aktivace zánětlivých procesů kdekoliv v břišní dutině vede k aktivaci pobřišnice, která výše zmíněným způsobem ohraničuje zánětlivé ložisko, a přispívá tak ke vzniku srůstů.
- Úrazy. Úrazy břicha spojené s pohmožděním orgánů a krvácením do dutiny břišní jsou také spojeny s vysokým rizikem tvorby srůstů.
Jak se srůsty projevují?
Srůsty mohou být zcela bezpříznakové, ale na druhou stranu mohou způsobovat řadu obtíží. Jejich charakter se odvíjí od oblasti, kde srůsty vznikají. Mezi obtíže, které jsou v souvislosti se srůsty zaznamenávány nejčastěji, patří
- chronická bolest břicha a pánve,
- neplodnost,
- bolest při pohlavním styku,
- porucha průchodnosti tenkého střeva.
Pokud srůsty vyvolávají obtíže, je nutné přistoupit k jejich chirurgickému rozrušení. V současné době existuje také prevence vzniku srůstů v podobě aplikace gelu do operační rány s obsahem kyseliny hyaluronové, který v časném pooperačním období zabraňuje vzniku srůstů. Jedná se jistě o preferovanou alternativu k operačnímu zákroku.
(holi)
Zdroje:
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/adhesion-general-post-surgery#2
https://www.pelvicpain.org.uk/conditions/adhesions/
https://medlineplus.gov/adhesions.html