Na srůsty je při bolesti břicha nebo v podbřišku nutné myslet vždy, když se v anamnéze ženy vyskytuje endometrióza, opakované gynekologické záněty nebo prodělaná operace. I když většina pacientek se srůsty nepociťuje žádné obtíže,bolest patřík nejčastějším projevům, které na tento problém upozorní.
Bolestivé příznaky srůstů
Bolest při srůstech vzniká útlakem nervů v orgánech, které jsou vazivovými pruhy spojeny s dalšími tkáněmi. Charakter bolesti závisí na rozsahu a umístění srůstů v těle.
- Při srůstech v oblasti jater se může vyskytnout bolest umocněná hlubokým dýcháním,
- při srůstech kolem pochvy a dělohy bolestivý pohlavní styk,
- při srůstech v oblasti střev bolest při cvičení břišního svalstva nebo křečovité bolesti zesilující po jídle.
Když jde o život
Ačkoliv se u srůstů jedná většinou o chronickou záležitost, která dotyčného přímo na životě neohrožuje, může se vyskytnout rovněž akutní život ohrožující komplikace v podobě střevní neprůchodnosti. Tento stav může odeznít spontánně, ale mnohdy je jeho jediným řešením neprodlený chirurgický zásah.
Jeho varovnými příznaky jsou zejména:
- neustupující silná bolest břicha,
- zástava odchodu střevních plynů,
- nadýmání břicha,
- zvracení.
Střevní neprůchodnost může doprovázet také horečka. Pokud výše uvedené příznaky přetrvávají, návštěvu lékaře nebo přivolání zdravotnické záchranné služby rozhodně neodkládejte.
Nebojte se zeptat na prevenci
Pokud se potvrdí, že za vaše problémy mohou srůsty, je třeba je chirurgicky rozrušit. Možná jste nevěděli, že srůstům lze předcházet. Pokud se chystáte na chirurgický výkon v břišní nebo pánevní dutině, informujte se u svého lékaře o možnostech využití preventivních prostředků, např. v podobě speciálního gelu, které srůstům účinně zabraňují.
(svat)
Zdroj:
Adhesions, General and After Surgery