Poranění kolene se projevuje bolestí, změnou hybnosti, viklavostí a nestabilitou. Můžeme pozorovat změnu jeho tvaru, otok, začervenání nebo zvýšení teploty. Je nutné zjistit, zda nedošlo ke zlomení některé z kostí nutných pro správné fungování kolenního kloubu. Těmi jsou stehenní a holenní kost (což jsou dvě nejdelší kosti v lidském těle) a čéška.
Zrádné vazy
Vedle poranění kostí může dojít i k poškození tzv. měkkého kolene, tedy ostatních částí kolene kromě kostí. Zde může být postižen přední a zadní zkřížený vaz, zevní nebo vnitřní postranní vaz, menisky či svaly a šlachy. Tyto části kolene mohou být poraněny v různém rozsahu. Nejčastěji je poškozen vnitřní postranní vaz, při větším násilí se může narušit i přední nebo zadní zkřížený vaz. Při postižení vazů se bolest dostavuje i v klidu. Zhoršuje se při pokrčení kolene, při jeho zátěži nebo během chůze. Podle charakteru úrazu může být poranění jen mírné (pouhé natažení vazu) až velmi závažné (jeho kompletní přetržení). K postižení menisků obvykle dochází prudkým pohybem spojeným s rotací v koleni. Meniskus tak může být roztržen nebo odtržen od kloubního pouzdra. Někdy při tom lze zaznamenat pocit „lupnutí“ v kolenním kloubu.
Bolestivý syndrom
Pokud je kolenní kloub dlouhodobě vystaven vysoké zátěži, může to vést k jeho bolestivosti. To je nejčastěji případem atletů, ale může postihnout prakticky kohokoliv.
- Bolest se objevuje v přední části kolene a v okolí čéšky.
- Intenzita obtíží bývá různá – od pouhého nepříjemného pocitu až po silnou bolest. Můžete ji cítit jen v jednom, ale i v obou kolenech.
- Problémy se zhoršují pohybem, a naopak odpočinek pomáhá od bolesti ulevit.
Pro pohyb bez obtíží
K úrazům kolene často dochází při sportu. Nejčastěji se tak stává při fotbalu, basketbalu a hokeji. Kolenům však nesvědčí ani balet, lyžování, atletika nebo ragby. Při sportování je proto důležité zaměřit se na prevenci poranění. K dispozici jsou různé bandáže, ortézy a tejpy. Také posilováním svalů obklopujících kolena se zlepšuje stabilita kloubu. Před vlastním sportem se doporučuje dostatečně se rozehřát a protáhnout.
Od obkladu po skalpel
Pro léčbu je nejdůležitější, aby bylo poranění kolene správně určeno. Často nebývá postižena jen jedna, nýbrž více struktur tohoto kloubu naráz. S různorodostí poranění souvisí i odlišnosti v léčbě. V některých případech stačí jen ledování a trocha klidu, případně promazávání ulevujícími mastmi. V těžších případech pak nezbývá než zvolit operační řešení.
(viv)
Zdroje:
https://www.webmd.com/osteoarthritis/osteoarthritis-knee-injuries#1
https://www.healthline.com/health/patellofemoral-syndrome
https://orthony.com/news/common-knee-injuries-in-sports/