Bolesti hlavy
Bolest hlavy provází lidstvo od nepaměti. Bolest hlavy může mít záchvatovitý nebo trvalý charakter. Bolest hlavy nazýváme cefaleou.
Proč bolí?
Zdaleka ne každá bolest hlavy má příčinu v nervové soustavě. Bolest hlavy mohou vyvolat oční problémy jako zelený zákal nebo špatné brýle. Může být také přenesena ze zubů a ušního aparátu. Velmi častou příčinou různých typů bolestí hlavy jsou problémy v pohybové soustavě. Vadné držení těla a práce za počítačem vedou k přetížení krční páteře.
Cefalea může být způsobena i trvalou zácpou, záněty žlučníku, vysokým krevním tlakem a vysokou dávkou kávy. Při bolestech hlavy v těhotenství je nutno informovat svého lékaře.
Paradoxně, dlouhodobé užívání léků proti bolesti vede k bolestem hlavy také.
Příčinu v nervové soustavě má známá migréna, což je záchvatovitá bolest hlavy, která může být doprovázena zvracením, světloplachostí a únavou. Dále může být bolest u nádorů hlavy, zhoubných i nezhoubných. Bolest hlavy se objevuje po úrazech hlavy a mozku. Běžně se bolest hlavy objevuje po vypití nějaké skleničky, nebo při stresech v běžném životě a v práci.
Jak to poznám?
U migrény záchvat může trvat několik hodin až dní, bolest může být tupá, později tepavá. Často bývá ohraničená na polovinu hlavy. Může být doprovázená pocitem na zvracení, nebo dokonce zvracením.
Předzvěst blížícího se záchvatu se nazývá aurou. Aura je nejčastěji zraková s barevnými a jiskřivými pruhu a hvězdičkami, či dokonce s výpadkem vidění. Může být i sluchová nebo pocitová. Aura samotná není bolestí hlavy doprovázena. Ženy bývají migrénou postiženy častěji, snad vlivem hormonů. U bolestí z krční páteře je nejčastěji bolest hlavy umístěna v záhlaví, avšak vystřelování bolestí, třeba do očí není vzácné. U nádorů může být bolest hlavy dlouhodobá a mírná. Každá dlouhodobější bolest hlavy by měla být vyšetřena magnetickou rezonancí. V případě náhle vzniklých a krutých bolestí hlavy lékař pomýšlí na krvácení do mozkových obalů.
Co Vás čeká u lékaře?
Bolest hlavy je jednou z nejčastějších příčin návštěvy praktického lékaře nebo neurologa. Anamnéza je zde základem dalšího postupu a diagnosy.Cíleně je nutno si s lékařem popovídat o začátku vzniku bolestí, kdy byly poprvé. Dále prohovoříme frekvenci potíží, to znamená, jak často je máme. Zdali jsou častější po ránu nebo večer, kde bolest začíná a kam se šíří. Zdali je něčím doprovázena, co přináší úlevu a co naopak bolesti hlavy zhoršuje.
Existuje jídlo či pití, kterým lze bolest hlavy vyvolat? V souvislosti s bolestí hlavy jsou velmi důležité otázky zaměřené na Váš životní styl, návyky (kouření, alkohol) a pracovní zařazení. Připravte si také seznam léků, které užíváte. I pro člověka s bolestí hlavy je přínosný deníček, kam si pečlivě své obtíže zapisuje.
Nech si hlavu vyšetřit ...
Laboratorní vyšetření u bolestí hlavy bývá často zcela v normě. Každá bolest hlavy by měla být vyšetřena na elektroencefalogramu (EEG). EEG je elektrofyziologická metoda sloužící ke snímání elektrických potenciálů, vznikajících při práci mozku. U bolestí hlavy z běžných příčin může být EEG normální, ale nacházejí se i lehké abnormity. V některých případech nás může EEG upozornit třeba na epilepsii. Déle trvající nebo podezřelá bolest hlavy by měla být vyšetřena magnetickou rezonancí (MRI) k vyloučení mozkového nádoru, vředu a podobně.
Léčba bolestí hlavy
Posledních několik let je na trhu mnoho preparátů, které cíleně ovlivňují přenašečové systémy v mozku a tím zmírňují anebo odstraňují bolest hlavy. Patří k nim zejména léky ze skupiny takzvaných antagonistů serotoninu. Je pravdou, že dlouhodobé užívání léků proti bolesti, zejména obsahujících látku fenacetin, kofein či ergotamin může mít za následek paradoxní bolesti hlavy. Cesta ven z bludného kruhu je pouze při vynechání dlouhodobě užívaných preparátů.
Životní styl a bolest hlavy
Obecně se dá shrnout ve větě „poslouchejme své tělo“. Vyvarujme se potravin, včetně alkoholu, kofeinu nebo čokolády. Pokud se budeme starat o svou tělesnou schránku, odvděčí se nám nepřítomností mnoha potíží včetně bolestí hlavy. Při práci za počítačem je vhodné mít monitor přímo před sebou, nekroutit se k němu a sedět rovně. Toto je základ, na který by měl nasedat dostatek pohybu.
Každou bolest hlavy vyšetří lékař, pokusme se pak dodržovat jeho doporučení. V případě záchvatu migrény užijeme preparát ze skupiny antagonistů serotoninu a lehneme si do tmavší, tiché místnosti.