Bolest v krku v zimních měsících asi nikoho nepřekvapí. Ale ani v teplejší části roku není jednou provždy vyhráno. I proto je dobré vědět, jak si s touto zdravotní nepříjemností poradit. A když to jde šetrně, třeba s homeopatiky, je to ideální.
Zrádné angíny
Bolestí v krku se může projevovat vícero onemocnění, nicméně nejčastěji se takto ohlašuje infekční onemocnění horních cest dýchacích. Obraz nemoci pak „dotváří“ i teplota, pocení a celkový pocit slabosti a bolest svalů. U bolestí v krku je potřeba rozlišit, jestli se jedná o zánět sliznice hltanu, tedy faryngitidu, anebo jde o postižení lymfatické tkáně – tedy mandlí a lymfatických uzlin na krku – čili angínu v pravém slova smyslu. Většina těchto onemocnění je virového původu, a není tedy nutno hned nasazovat antibiotika. Tyto problémy můžeme léčit doma sami.
Pokud se však potíže nemocného i přes dobře vybrané léky spíše zhoršují anebo má velké potíže s dýcháním a velké bolesti při polykání, je nutné vyhledat zavčas lékařské ošetření. Stejně tak je dobré vyhledat lékaře v případě, kdy jsou na mandlích vidět bílé či žlutavé skvrny až různě rozsáhlé povlaky a dech nemocného má odporný zápach. To už jsou situace, kdy se může jednat o hnisavou angínu, kdy je potřeba nasadit antibiotika, anebo o infekční mononukleózu.
Základní opatření při bolesti v krku
- Do postele – Nemocný s bolestmi v krku a infekcí patří samo sebou do postele a měl by nemoc náležitě „vyležet“.
- Blahodárné „céčko“ – Protože vznik infekčního onemocnění je vázán i na oslabení imunitního systému, je dobré jej pro boj s nepřátelskými viry či bakteriemi vhodným způsobem podpořit, například dodávkou vitamínu C, zde se doporučuje dávka 500–1 000 mg na den.
- Přírodní antibiotika – Dříve než si půjdete pro antibiotika k lékaři, zkuste jejich přírodní variantu. Zdatnější jedinci mohou použít jedno z nejsilnějších tradičních antibiotik, tedy česnek, ať už syrový, nebo ve formě nejrůznějších přípravků. Lokálně je možné použít na kloktání a výplachy úst další z přírodních antibiotik, a to odvar ze šalvěje lékařské. Tím se zvlhčí i dezinfikují sliznice v krku, zmenší se bolesti i případný zápach z úst. Dalším z tradičních receptů, které můžete vyzkoušet, je teplá voda s medem a skořicí, která ulevuje bolestem v krku i na hrudi.
Homeopatická léčba
Léky, které zde budou popsané, podáváme několikrát denně, například 3–5× denně 5 granulí, a můžeme je kombinovat i s některým z odpovídajících léků na horečky, které byly popsány v minulém článku.
První fázi zánětu, který se označuje jako katarální, kdy je postižená tkáň v krku pouze oteklá, odpovídá lék Apis mellifica 15CH. Bolest v krku je bodavá, nemocný ji může popisovat jako bodavou, až má pocit, jako by měl v krku zaraženou rybí kost. Může mít teplotu a charakteristické je, že tento stav nedoprovází pocit žízně. Když už se napije, rozhodně bude chtít studené, protože teplé nápoje a jídlo bolesti zhorší. V krku jsou sliznice hrdla i krční mandle oteklé a jasně červené.
V druhé fázi dochází k překrvení tkáně a to je fáze léku Belladonna 9CH. Bolest v krku je pociťována spíše jako hrouda, která nemocného nutí neustále polykat, a tak si bude stěžovat na pocit suchosti sliznic, což vede k velké žízni na studenou vodu, i když bolest se zhoršuje polykáním. Tento stav může doprovázet i různě vysoká horečka s pocením a celkovým zarudnutím.
Lék Phytolacca decandra 9CH už představuje závažnější stav, je lékem na bolesti v krku, které se horší při každém polknutí, i když nemocný má opět neustále potřebu polykat. Bolest při polykání vystřeluje do uší. Sliznice v krku, zejména na patrových obloucích, je tmavě rudá, vzadu na jazyku může být žlutavý povlak, krční mandle bývají zvětšené. Stav doprovází horečka, zimomřivost a často i bolesti celého těla a bolesti kloubů.
Lék Mercurius solubilis 15CH použijeme už spíše jako doprovodný lék k antibiotikům, protože jeho obraz odpovídá klasické hnisavé angíně. Bolest v krku je doprovázena obtížným polykáním, pacient často hodně sliní a i polykání slin mu dělá velké potíže. Hrdlo je zarudlé a na krčních mandlích jsou často vidět bílé či nažloutlé skvrnky, sliny a dech odporně páchnou. Celkově je stav doprovázen teplotou se zimnicemi a pocením, po kterém se nemocný vůbec necítí lépe.
Lék Lachesis mutus 9CH je pak lékem na stavy, kdy nemocný má pocit škrcení s obtížným polykáním, a to zejména teplých tekutin. Důležitým příznakem je tady skutečnost, že tento nemocný nesnese žádný zábal krku. Zánětem jsem zde často postižena více levá mandle anebo se zánět z levé mandle šíří do celého hrdla.
(vizitka)
MUDr. Jaroslav Čupera