Bolest na hrudi po rozčilení nebo při chůzi do schodů? I tak vypadá angina pectoris!
Angina pectoris nemá nic společného s bolestí v krku. Jedná se o závažné onemocnění srdce, jednu z forem ischemické choroby srdeční. Stejně jako třeba při infarktu se při ní nedokrvuje srdeční sval. K odumření srdeční svaloviny však při angině pectoris naštěstí nedochází.
Na přítomnost anginy pectoris často upozorní bolest na hrudi a další nepříjemné pocity v této části těla. Ty jsou důsledkem onemocnění věnčitých (koronárních) tepen, které zásobují srdce krví. Když se jedna nebo více věnčitých tepen zúží, nedostává srdce tolik krve, kolik potřebuje – vzniká nedokrvení neboli ischemie. Angina pectoris představuje jednu z forem ischemické choroby srdeční. Anginózní projevy obvykle zahrnují:
- nepříjemný tlak a svírání na hrudi,
- pocit tísně,
- palčivou bolest,
- někdy i bolest vystřelující do krku, dolní čelisti, ramene, paže (častěji levé) nebo mezi lopatky.
Kromě tlaku, tísně a bolesti se v některých případech může objevit i nevolnost a zvracení.
Námaha znamená riziko
Projevy anginy pectoris se dostaví, když se srdeční sval stahuje rychleji a potřebuje více krve. To nastává například při fyzické aktivitě nebo vzplanutí emocí (rozčilení, hněv, vztek). Silně zúžené tepny nedovolí, aby se k srdci dostalo potřebné množství krve. Když sedíte v klidu u televize, nepotřebujete tolik kyslíku. Zato při fyzické námaze, třeba při chůzi do schodů, volá srdce po větším přísunu kyslíku. Proto vás bolest na hrudi může zaskočit právě tehdy.
Řečeno stručně a jasně, se angina pectoris:
- objevuje během fyzické námahy,
- obvykle trvá krátkou dobu (5 minut i méně),
- ustává při odpočinku nebo po podání léků.
K dalším spouštěčům anginózních bolestí patří:
- emoční stres,
- vystavení se velkému horku nebo naopak výraznému chladu,
- těžké jídlo,
- kouření.
Jak se angina pectoris léčí
Při takzvané stabilní angině pectoris jsou epizody bolestí na hrudi mnohdy předvídatelné a zvládnutelné. Svíravá bolest obvykle ustává v klidu nebo po podání nitroglycerinu. Nitroglycerin uvolňuje stažené věnčité tepny a další cévy a tím zvyšuje zásobení srdce krví.
- Pokud se u vás objeví bolest na hrudi, navštivte co nejdříve svého lékaře. Ten udělá kompletní vyšetření a stanoví přesnou diagnózu.
- Jestliže máte stabilní anginu pectoris a bolest na hrudi se začne objevovat častěji a v nepředvídatelných situacích, obraťte se na svého lékaře také. Může se totiž jednat o časné známky nestabilní anginy pectoris.
(hah)
Zdroj:
www.heart.org