Bolest v krku – co vše může znamenat a jak na ni?
Bolest v oblasti krku může mít nejrůznější příčiny. Některé jsou zcela banální, jiné závážné. Jak poznáte ty závažné a kdy s nimi zamířit k lékaři? Zalistovali jsme naší poradnou a na základě zodpovězených dotazů jsme pro vás vytvořili rádce, jak v typických případech postupovat.
Bolest v oblasti krku může být různě umístěná, může mít různou intenzitu a mohou ji vyvolávat nebo zmírňovat různé věci. Může se rozvíjet různě dlouho a mohou ji doprovázet různé další příznaky. Zkrátka – není bolest v krku jako bolest v krku! Jak se tedy v nich vyznat?
Mírná bolest bez příznaků nachlazení = záležitost na pár dní
Stav mírné bolesti v krku bez teploty a dalších příznaků nachlazení je z hlediska prognózy ideální. Je velmi pravděpodobné, že se za pár dní uzdravíte, dokonce i bez pomoci lékaře. Vše, co potřebujete, je odpočinek, vitaminy a cokoliv, co vám dělá dobře. Alkoholu se ale spíše vyhněte. Dobrými pomocníky jsou zázvor, bylinné čaje, inhalace minerálních vod, případně léky tlumící bolest. Antibiotika nejsou v případě virového zánětu dýchacích cest správnou volbou. Nepomohou, pouze vás oslabí.
Jak by vám asi poradil lékař, pokud bude váš nález vypadal takto? Pravděpodobně jako MUDr. Daniela Králová z naší poradny uLékaře.cz: „Nejspíše se bude jednat o virový infekt, pokud se stav nebude lepšit, tak doporučuji vyšetření.”
Pokud i vás trápí bolesti v krku a nejste si jistí, oč jde, využijte možnost zeptat se v naší online poradně, co s tím.
Silnější bolest se zvětšenými mandlemi a únavou – na dveře klepe angína nebo mononukleóza
Kromě silnější bolesti v krku vás trápí i únava a máte zvětšené mandle? Kromě těžšího virového nachlazení jsou tu další dvě možnosti – můžete mít angínu nebo infekční mononukleózu. V každém případě je dobré navštívit lékaře, protože angínu je dobré přeléčit antibiotiky – jednak proto, abyste se vyhnuli zhoršování bolesti, jednak kvůli hrozícím následkům neléčené streptokokové infekce.
Lékař z naší poradny MUDr. Aleš Ducháček radí ohledně angíny takto: „Zánět v krku bývá sice často virový („čepy“ na mandlích neznamenají nutně bakteriální infekci), ale v případě, že se jednalo o streptokokovou infekci, je přece jen na místě léčba antibiotiky celkově – ne kvůli rychlejšímu zahojení mandlí, ale kvůli tomu, že léčba předejde možným dlouhodobějším následkům infekce (zánět kloubů, srdce...)."
Mononukleóza má sice u naprosté většiny lidí velmi lehký průběh, ale je dobré být pod dohledem lékaře, kdyby se nějaké problémy vyskytly.
Pocit knedlíku v krku může způsobit štítná žláza
Nepříjemné pocity v krku nebo pocit „knedlíku“ může být také důsledkem zvětšené štítné žlázy. Její vyšetření je důležité nejen proto, že léčba uleví od nepříjemných pocitů, ale také z hlediska produkce hormonů. Hormony štítné žlázy potřebujete více než bezbolestný krk. Vyšetření štítné žlázy je jednoduché a začíná odběrem krve, ve které se stanovují hladiny hormonů.
Zajedno jsou s námi i praktici z naší poradny: „Může jít skutečně o zvětšenou štítnou žlázu, to někdy způsobuje pocity "knedlíku v krku", svírání či kašel. Doporučuji návštěvu praktického lékaře, který provede krevní testy, a ev. vás odešle na endokrinologii, kde se ještě doplní ultrazvuk. Dle výsledků bude následovat léčba.“
Bolestí v krku vás může zmást i alergie
Za nepříjemnými pocity v krku může stát i alergie, například potravinová nebo na vzdušné alergeny. Někdy není snadné ji odlišit od nachlazení nebo jiného dráždění.
Lékařka z naší poradny MUDr. Marcela Vorlíčková jedné uživatelce poradila takto: „Dobrý den, alergické onemocnění se může rozvinout kdykoliv v průběhu života. Genetickou dispozici si nesete již od narození, ale kdy se onemocnění projeví, se nedá dopředu předpovědět. Projevy alergického onemocnění se mohou měnit a u každého pacienta mohou být různé. Doporučovala bych alergologické vyšetření, abyste věděla, na jaký alergen reagujete, a na příští sezonu již byla připravena.”
Rakovina jako příčina bolesti v krku? Jen ve vzácných případech
Bolest v krku vzácně způsobuje i rakovina. Na pozoru by se měli mít především kuřáci, kteří mají o něco zvýšené riziko. Projevuje se většinou bolestí bez jiných známek zánětu a zvětšováním ložiska. Pokud pojmete podezření, že se něco takového děje, je dobré zajít co nejdříve k lékaři, aby vás vyšetřil.
V případě planého poplachu radí lékařka z naší poradny MUDr. Helena Rosická takto: „Hlavně se nestresujte tím, že máte zvětšenou jednu krční mandli. U řady pacientů zůstane po angíně jedna mandle větší. Mandle je shluk lymfatické tkáně, která v případě nějaké i drobné infekce tuto infekci zadrží, funguje jako filtr a tím se přechodně může ještě více zvětšit. Vrátí-li se do původní podoby, nic se neděje, vše je v pořádku. Kdybyste měla rakovinu mandle, neustále by rychle rostla, změnila by se i na pohled, poté byste musela jít na ORL vyšetření. Ale Vy máte chronický zánět mandle, asi se Vám v mandli občas objeví i žlutý čep, ale není to k indikace odstranění mandle. Lymfatická tkáň má v krku velký význam.“
Bolest v krku sama o sobě neřekne nic. Ale pokud nepřechází nebo se zhoršuje, navštivte lékaře. Vaše tělo si správnou a včasnou péči zaslouží.
Nenašli jste odpověď na otázku, která vás v souvislostí s bolestí v krku trápí, položte dotaz v naší online poradně.
(pez)
Zdroje:
Dotazy z poradny uLékaře.cz