Bolesti hlavy
Bolest hlavy tedy může být způsobena různými faktory a současně také může mnoho stavů doprovázet. Ve velké většině případů není bolest závažná a dá se řešit pouze pomocí běžně dostupných prostředků. Bolest hlavy se však nikdy nesmí brát na lehkou váhu, protože může signalizovat i velmi vážné onemocnění.
Úraz hlavy
Poměrně častou a také nebezpečnou příčinou bolesti je úraz hlavy (úder do hlavy, pád, náraz). Při tomto mechanismu může dojít k natržení některé z cév a k ohrožujícímu krvácení do mozku, nebo ke vzniku krevní sraženiny, která může utlačovat mozek a způsobit různé poruchy mozkových funkcí. Také může dojít k otřesu mozku. Pokud bolest po úraze delší dobu přetrvává, nebo má-li postižený další příznaky jako krátkodobé bezvědomí, dezorientaci, ztrátu paměti na dobu úrazu a dobu bezprostředně před ním, ihned by měl vyhledat lékařskou pomoc!
#IMG#Jak se zjistí
Lékař postiženého vyšetří a nejdříve musí vyloučit nitrolební poranění. K tomu mu poslouží různá vyšetření, a to především zobrazovací metody. Zlomenina kostí lebky bude dobře vidět na standardním rentgenovém snímku, postižení mozkové tkáně včetně krvácení na počítačové tomografii (CT) nebo na magnetické rezonanci.
Pokud lékař žádné poranění nenajde a stav nebude tak vážný, předepíše postiženému nějaký lék proti bolestem a pošle ho domů. V opačném případě bude nutné pacienta přijmout do nemocnice na pozorování a při jakémkoliv náhlém zhoršení stavu okamžitě zasáhnout.
Další příznaky
Přidružené zvracení doplněné o poruchy zraku, mžitky, zastření zorného pole může však ukazovat i na onemocnění zcela jiného než úrazového původu. Příčinou by mohl být glaukom, neboli zelený oční zákal. Je způsoben zvýšením nitroočního tlaku a ohrožuje člověka utlačením odstupu zrakového nervu.
Není-li záchvat včas zaléčen, může dojít až ke slepotě, proto je třeba okamžitě vyhledat lékaře, který podá léky snižující nitrooční tlak. Glaukomový záchvat se dá poměrně dobře poznat. Postižený člověk zvrací, úporně ho bolí hlava a především je oko zarudlé a na stisknutí výrazně tvrdší než oko zdravé, téměř jako kámen.
Zánět čelistních dutin
Tupá bolest zvyšující se při pohybu nebo předklonu by mohla ukazovat na zánět čelistních dutin (sinusitis). Je způsobena zavlečením infekce původně se vyskytující v nose do vedlejších nosních dutin. Tam dochází k zmnožení sliznice a výborně se tam daří mikroorganismům. Člověk by měl zůstat v teple a klidu, pravidelně kapat do nosu nosní kapky a snižovat si teplotu a bolesti některými volně prodejnými léky. Pokud obtíže do dvou dnů neustoupí, je potřeba vyhledat lékaře. Lékař pravděpodobně nasadí antibiotika a může také někdy sáhnout k mikrochirurgickému punktování postižených dutin, odsátí hnisavého sekretu a vypláchnutí antibiotickým roztokem.
Migréna
Typickou bolest hlavy způsobuje migréna. Často ji předchází nespecifické příznaky jako například podrážděnost, ospalost, euforie, nechutenství, abnormální chutě a podobně. U některých lidí migréna začíná takzvanou aurou, což je krátkodobý zrakový vjem způsobený výpadkem části zrakového pole projevující se záblesky, jiskřením a podobně.
Po chvíli aura odezní a současně nastoupí migrenózní záchvat. Migréna je typická záchvatovitými bolestmi hlavy, nejčastěji bolí jedna polovina hlavy (hemicranie). Bolest bude nejspíše pulzující (údery kladivem, píchání jehlicemi), nejvíce v oblasti čela, oka či na jednom nebo druhém spánku.
Bolest bude dále provázet pocit "špatně od žaludku", nezřídka přímo zvracení. Postižený nebude snášet světlo (fotofobie) a i jindy tiché zvuky (fonofobie) mu budou připadat nepříjemné. Bolest trvá od 4 do 72 hodin. Po odeznění bolesti bývá člověk vyčerpaný a často usíná. Po probuzení většinou nemá žádné obtíže, někdy ještě přetrvává mírná tupá bolest několik hodin či dní.
Léčba migrény
Léčba spočívá v režimových opatřeních a ve farmakologické intervenci. Je třeba co nejvíce se vyvarovat stresu, některým typům potravin, alkoholu a kouření, dostatečně spát a aktivně se pohybovat. U žen se často migréna dostaví v souvislosti s menopauzou, proto je vhodné poradit se se svým lékařem o možnostech hormonální léčby.
Člověk trpící migrénou by se také měl vyhýbat přesvětleným a příliš hlučným místům. Farmakologicky se používají léky akutně zasahující při nástupu migrény (analgetika) a léky, které preventivně snižují četnost a závažnost migrenózních záchvatů.
Bolest hlavy tedy může být způsobena různými faktory a současně také může mnoho stavů doprovázet. Ve velké většině případů není bolest závažná a dá se řešit pouze pomocí běžně dostupných prostředků. Bolest hlavy se však nikdy nesmí brát na lehkou váhu, protože jak vyplývá z výše uvedených informací, může bolest hlavy signalizovat i velmi vážné onemocnění.