Srůsty se nejčastěji tvoří mezi pobřišnicí a břišními orgány. Pobřišnice je jakási lesklá tenká membrána, která pokrývá vnitřní stěnu dutiny břišní. Pokud dojde k jejímu poškození, například během operace, rozvine se na ní zánět. A právě mezi typické příznaky zánětu patří tvorba nové vazivové tkáně, tedy srůstů. K témuž dochází také při zánětech břišních či pánevních orgánů jako takových.
Zpozornět by měly hlavně ženy, neboť srůsty bývají častou komplikací různých gynekologických obtíží – císařským řezem počínaje, endometriózou, záněty vaječníků pokračujíce a gynekologickými operacemi konče.
Jak srůsty poznám?
Je namístě zmínit, že většina lidí ani netuší, že má v břiše srůsty. Neomezují je a nijak se neprojevují. Zbytek lidí již přítomnost srůstů do určité míry pociťuje. Může se jednat o občasné záchvaty, tzv. křeče a bolesti v oblasti břicha, ale také se může stát, že srůsty zablokují průchodnost střeva. Jedná se o mimořádně bolestivý stav, který, pokud není včas chirurgicky vyřešen, končí smrtí pacienta.
U žen je možné na přítomnost srůstů narazit při pátrání po příčinách neplodnosti. Může se totiž relativně snadno stát, že stejně jako mohou učinit neprůchodnými střeva, způsobí i neprůchodnost vejcovodů a zabraňují tak kontaktu uvolněných vajíček se spermiemi.
Diagnóza srůsty
Důvodem, proč se mnohdy na srůsty přijde až se značným odstupem od prvních obtíží, je skutečnost, že neexistuje žádný spolehlivý ukazatel, pomocí kterého by lékař na první pohled zjistil, že vaše problémy mají původ právě ve srůstech. K potvrzení diagnózy se využívá hlavně kombinace zobrazovacích metod – rentgenu, ultrazvuku a magnetické rezonance. Pomocí těchto přístrojů se totiž mohou vyvrátit všechny ostatní možné příčiny bolestí břicha. Pro úplné potvrzení vaší diagnózy je nejúčinnější metodou tzv. diagnostická laparoskopie. Tato metoda spočívá v tom, že chirurg zmapuje celou dutinu břišní či pánevní, aniž by ji musel chirurgicky celou otevřít, využívá se k tomu optických nástrojů, které vyžadují jen malý otvor v břišní stěně. Laparoskopicky je možné srůsty také odstranit.
Jak se srůsty odstraňují?
Nejběžnějším řešením problematických srůstů je jejich chirurgické odstranění. Principem tohoto zákroku je přerušení vazivových spojů, které operatér provádí buď skalpelem, nebo pomocí elektrického proudu o vysoké frekvenci. Operace jako taková může probíhat dvěma způsoby – otevřeně nebo endoskopicky (laparoskopicky). Následkem otevřené operace je velká jizva, delší rekonvalescence, a co je nejdůležitější, je při ní poměrně vysoké riziko opětovného vzniku srůstů. Laparoskopická operace je šetrnější, jak esteticky, tak ze zdravotního hlediska. Bohužel ani u laparoskopie není možné stoprocentně vyloučit riziko znovuvytvoření srůstů.
Prevence vzniku srůstů
Srůstů se tedy obtížně zbavuje, ale dobrou zprávou je, že jim lze předcházet. Předně byste neměli podstupovat žádné zákroky v oblasti břicha, pokud to není nezbytně nutné. Pokud již na břišní operaci jít musíte, měl by k ní váš operatér přistupovat co možná nejšetrněji, aby vnitřní prostředí břicha narušil jen minimálně a nezpůsobil tak zbytečně zánětlivé reakce, které jsou původcem srůstů. Operace by měla být ideálně provedena laparoskopicky. Třetí možností prevence je využití speciálních přípravků, které zamezí tvorbě srůstů. Jedná se o jedinou možnost, jak můžete sami aktivně ovlivnit pravděpodobnost vzniku srůstů. K tomuto účelu slouží například přípravek Hyallobarrier gel.
Jedná se o sterilní gel tvořený pouze kyselinou hyaluronovou, která je jednou z hlavních složek pojivových tkání, a je tedy tělu vlastní. Gel je velmi přilnavý, stačí, když ho operatér při operaci v tenké vrstvě nanese na stěnu dutiny břišní a operovaný orgán (např. dělohu, vaječníky, …). Takto vytvořená bariéra zabrání tvorbě srůstů v období hojení a poté tělo přírodní cestou kyselinu hyaluronovou odbourá.
Hyallobarrier gel je volně k dostání v lékárnách, před jeho nákupem je však namístě konzultovat jeho použití s lékařem, který vás bude operovat. Pokud se chcete dozvědět více informací o tomto přípravku, navštivte webové stránky www.srusty.cz.
(ver)
Zdroje:
https://www.medicinenet.com/abdominal_adhesions_symptoms_and_treatment/views.htm
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/abdominal-adhesions-a-to-z