„Nebojte se, bylo by dobré, kdyby to bylo astma, protože ho umíme vyšetřit a léčit.“ To slýchají rodiče dětí s dýchacími obtížemi v ordinaci doc. MUDr. Jaromíra Bystroně, CSc., jako odpověď na své obavy, zda se u jejich potomka nejedná o průduškové astma.
Je pravda, že o astmatu toho v dnešní době víme mnoho – jak o vzniku a průběhu nemoci, tak o léčbě, která je dostupná pro všechny pacienty. Proto tato diagnóza nemusí vyvolávat takové znepokojení jako dříve. Moderní léčba dokázala, že asi 70 % pacientů s astmatem má buď přechodné (intermitentní) potíže, nebo lehkou formu nemoci. Tito nemocní nejsou prakticky omezeni ve svých pracovních, studijních, sportovních ani společenských aktivitách.
Jaký je rozdíl mezi úlevovými a kontrolujícími léky?
Bronchiální astma je dlouhodobé zánětlivé onemocnění dýchacích cest, u kterého se rozlišuje několik forem. Ačkoliv nelze astma plně vyléčit, můžeme ho vhodnou léčbou dostat plně pod kontrolu. Protože se jedná o zánět, v první řadě přistupujeme k léčbě astmatu ovlivněním zánětu.
Kontrolující léky jsou léčiva, která se podávají dlouhodobě a mají za úkol tento chronický zánět tlumit. Je potřeba zdůraznit, že u této léčby je nejzásadnější její včasné nasazení, protože v tom případě velmi účinně stabilizuje zánětlivé změny v dýchacích cestách a astma se nerozvíjí do závažnějších stadií.
Přípravků patřících do této skupiny mají lékaři k dispozici opravdu mnoho. Nejpoužívanější jsou kortikosteroidy, převážně v inhalační formě (forma pro vdechnutí), které jsou základem moderní léčby astmatu. Bohužel mnoho nemocných má z jejich podávání strach a mají tendenci se jim vyhýbat. To je však naprosto zbytečné. Dávky podávané v léčbě astmatu jsou velice malé a vpravují se přímo do průdušek, takže nevyvolávají celkové nežádoucí účinky.
Kromě kortikosteroidů patří do této skupiny také dlouhodobě působící léky, které rozšiřují průdušky, a některé další specializované protizánětlivé léky. Poměrně často využívanou formou je přípravek kombinující dva léky z různých skupin, což umožňuje minimalizovat dávku jednotlivých léků a tím i jejich nežádoucích účinků a zároveň zvýšit jejich léčebné působení.
Vedle kontrolujících léků jsou pacienti vybaveni také tzv. úlevovými (záchrannými) léky. Ty užívají pro rychlé zvládnutí náhlého zhoršení obtíží. Záchranné léky však nemají protizánětlivý efekt, jejich vliv se projeví pouze krátkodobým rozšířením dýchacích cest. Pokud je pacienti užívají více než dvakrát týdně, svědčí to o nedostatečné základní léčbě léčtu.
Proč se léky podávají hlavně inhalačně?
Inhalační forma léků (tj. léky určené pro vdechování) je dnes nejčastěji využívaným způsobem podávání léků proti astmatu. Pacienti takto dlouhodobě užívají kontrolující léky i léky záchranné. Výhoda inhalačního podání je dosažení účinných koncentrací léků přímo v dýchacích cestách, jejich rychlý nástup účinku a minimální celkové nežádoucí účinky.
Lékař však musí pro každého pacienta vybrat nejen správný lék ve správné dávce, ale také vhodný inhalační systém, který se pacient musí naučit dobře ovládat. Nesprávná inhalační technika nebo nevhodný inhalační systém mohou zapříčinit nedostatečnou odpověď na úvodní léčbu. Dva základní druhy systémů jsou aerosolové dávkovače a inhalátory pro práškovou formu léku. Pro nácvik a kontrolu správné techniky hraje klíčovou roli edukace pacientů, na které by se měl podílet předepisující lékař, odborná sestra i lékárník vydávající inhalační systém.
Kromě inhalačního způsobu podání se některé léky užívají také v tabletách (např. systémově podávané kortikosteroidy) či injekčně (převážně nejnovější přípravky tzv. biologické léčby).
Chyby při inhalaci léků
Pro každého pacienta je potřeba najít takový inhalační systém, aby mu takzvaně padl do ruky. Musí se mu s ním dobře pracovat, aby podání proběhlo co nejúspěšněji. U každém systému se však mohou vyskytnout různé chyby v používání. Kromě toho existují také chyby obecné bez závislosti na konkrétním systému. K těm patří:
- nevydechnutí před nádechem,
- nezadržení dechu na doporučenou dobu po inhalaci léku,
- vydechování do inhalačního systému,
- neobemknutí inhalátoru rty.
Bohužel velká část pacientů neumí správně inhalovat, a přitom inhalační technika je pro úspěšnou léčbu klíčová. Kromě edukace ve zdravotnickém zařízení mohou pacienti k seznámení se svým inhalačním systémem využít také videonávody, které si mohou prohlédnout z pohodlí domova na internetu.
Těžké formy astmatu
Asi 3–5 % pacientů trpí některou ze závažných forem astmatu, která je obtížně léčitelná, nereaguje na léčbu nebo je nemoc komplikovaná dědičnými dispozicemi či souběhem s dalšími chorobami. Jejich léčba je velice drahá, je na ni vynaloženo asi 80 % nákladů určených na léčbu všech astmatiků.
Tito nemocní patří do rukou vysoce odborných pracovišť, kterých je v naší republice 11. V léčbě těžkého astmatu znamenalo významný krok zavedení tzv. biologické (cílené) léčby, která je nejmodernějším léčebným přístupem pro astmatické pacienty. Její podávání je určeno pro vybrané pacienty dle typu a závažnosti jejich nemoci a dalších sledovaných parametrů.
Bez spolupráce to nepůjde
Ani sebelepší léčba není všemocná, pokud pacient s ošetřujícím personálem dostatečně nespolupracuje. Důsledné užívání předepsané léčby, správná inhalační technika a informování lékaře o všech zdravotních potížích či problémech s pomůckami jsou hlavní zásady, jejichž dodržováním každý nemocný významnou měrou přispívá ke zlepšení svého zdravotního stavu.
Internetové stránky www.mujinhalator.cz nabízejí podrobné a srozumitelné návody k používání všech běžně dostupných typů inhalátorů.
(paf)
Zdroje:
https://www.mujinhalator.cz/
http://www.tigis.cz/images/stories/AAB/2020/aab_1_2020/bystron_AAB_1_2020_mailing-5.pdf
http://www.tigis.cz/images/stories/Alergie/2015/01/06_kasakova_al_1-15.pdf
http://www.tigis.cz/images/stories/Alergie/2019/Alergie_4_2019/Alergie4_2019_mlcoch.pdf