Jak se může projevit alergie způsobená roztoči
S nástupem podzimu a sychravého počasí pomalu ustupují pylové alergeny a ke slovu se dostávají jiné, neméně závažné alergie.
Mezi takové rozhodně patří alergie na roztoče, které zažívají svůj nárůst právě během vlhkého počasí – tedy hlavně na podzim. Roztoči jsou hlavními alergeny bytového prachu a řadí se k tzv. inhalačním alergenům. K projevům alergie dochází při kontaktu s roztoči nebo (a to zejména) s jejich exkrementy. Alergeny tohoto typu patří mezi jedny z nejagresivnějších a mohou vyvolávat astma, ekzémy, alergickou rýmu či zánět dutin. Alergie na roztoče se projevuje obdobně jako všechna alergická onemocnění. Kontakt s alergeny tohoto typu může u citlivého jedince způsobit rýmu, kýchání, pocit ucpaného nosu, zarudnutí a pálení očí nebo otoky víček. Výjimkou samozřejmě nebývá ani kašel a dušnost, které někdy mohou vést až k propuknutí astmatu.
Výměšky roztočů jsou velmi silně alergizující a svým působením mohou zapříčinit i chronický zánět dýchacích cest. V několika studiích bylo prokázáno, že alergie na roztoče má velmi silný vliv na vznik a rozvoj průduškového astmatu (asthma bronchiale) a bývá častou příčinou vyprovokování astmatických obtíží. V důsledku působení roztočových alergenů může u osob s atopickým ekzémem (na alergickém podkladě) docházet k jeho výraznému zhoršování. Zvláště citliví jedinci pak mohou v důsledku těchto alergenů trpět například i nadýmáním, nevolnostmi, průjmem či zvracením. Tyto projevy však nebývají příliš časté.
Ale ani lidé bez alergie nemusí být před působením roztočů zcela uchráněni. Působením alergenů může docházet k postupnému a téměř nepatrnému narušování sliznice dýchacího ústrojí. Tímto způsobem je ostatním alergenům usnadněno pronikání do lidského organismu. Roztočové alergeny tak mohou usnadnit vznik jiných alergií, ale rovněž je takto narušená sliznice dýchacího systému daleko citlivější a náchylnější k neblahému působení různých infekcí, zejména virových.
Nejen v domácnostech s alergiky by tedy mělo docházet k dodržování základních preventivních úkonů v domácnosti (zejména pravidelné větrání místností a lůžkovin, úklid), které vedou k vyloučení působení roztočových alergenů na lidský organismus. Pokud máte podezření na citlivost vůči roztočům, rozhodně navštivte lékaře - alergologa. Ten může pomocí mnoha diagnostických postupů a vyšetření vaše podezření potvrdit či vyvrátit.
(kros)