Jak se prošlapat k lepšímu zdraví?
Zdravou chůzí můžete zlepšit svou tělesnou i psychickou pohodu. A to bez ohledu na počasí. Pravidelné chození představuje nejpřirozenější sportovní aktivitu pro rozpohybování ztuhlého těla a nastartování fyzičky. Při jejím správném dávkování a tempu posiluje obranyschopnost a může přispět k redukci nadbytečných kil i zvýšení výkonnosti srdce. Pokud jste chodec začátečník, je dobré si tuto pohybovou „medicínu“ dávkovat postupně a vyvarovat se nejčastějších chyb, kterých se při chůzi dopouští většina z nás.
Bipedální chůze, tedy chůze po dvou, je ze všech savců vlastní pouze člověku. Nezřídka už z dálky lze člověka poznat podle jeho osobité chůze. Je to tím, že každý chodíme jinak, protože různým způsobem do chůze zapojujeme jednotlivé „komponenty“ těla. Nicméně existují typické chyby při chůzi společné nám všem, o kterých je dobré vědět a zaměřit se na jejich nápravu tak, aby nám chůze co nejvíce prospívala.
Je chůze pro každého?
Chůze je nejjednodušší možná aktivita, do níž se můžeme pustit, abychom kompenzovali sedavý způsob života, který se týká velkého procenta současné populace. Dá se říct, že jde o ideální pohybovou činnost i pro člověka s nadváhou či srdečně-cévními problémy – oproti například běhu při ní totiž nevzniká nežádoucí tlak na klouby. „I když pro nás v dnešní době chůze není už úplně přirozený pohyb, při dodržení základních správných nastavení může velice dobře fungovat a rozhýbat tělo,“ tvrdí fyzioterapeut Petr Soukup. Pokud se rozhodnete chůzi začlenit do svého každodenního života coby sportovní aktivitu, je zásadní – jak se říká – nepřepálit začátek.
Zároveň je důležité vyvarovat se chyb při chůzi. Na které nejčastější nešvary si dát pozor?
- Předsunuté držení hlavy a kulatá záda nahraďte tzv. zásuvkou (špičkou ukazováčku lehce zasuňte bradu dozadu) a narovnejte záda.
- Hlavní pohyb dolních končetin se má odehrávat v kloubu hlezenním (tj. v kotníku), nikoliv kyčelním.
- Poslední část těla dotýkající se země při odrazu má být palec, ne přední část chodidla.
Netrapte se hned 10 tisíci kroky
Dobrým motivačním pomocníkem je krokoměr, který nabízejí chytré hodinky či různé aplikace, které si můžete stáhnout do svého mobilu. Standardně se uvádí, že ku prospěchu zdraví je dobré ujít 10 tisíc kroků denně – to však platí pro člověka, který je v práci aktivní. „Ve chvíli, kdy tráví většinu dne vsedě, je podle mě téměř nemožné tento krokový rytmus splnit. Z tohoto pohledu je pro začátek stravitelnějších nějakých 6 tisíc kroků denně, které stačí k tomu, aby se člověk udržel v provozuschopném stavu, a k nějaké základní kondici,“ doporučuje fyzioterapeut Soukup.
V běžných dnech si tak můžete dát za cíl 6 tisíc kroků a při svižnější procházce o víkendu tuto metu navýšit na oněch 10 tisíc kroků. Nastavíte si tak reálný cíl a vaše tělo si bude zvykat na cílenou pohybovou aktivitu postupně. Efekt pravidelných procházek ve svižnějším tempu na sobě pocítíte téměř okamžitě.
Na co si dávat pozor při pěších výletech
Pěší výlety v přírodě představují jednu z nejlepších cest k aktivnímu odpočinku a regeneraci sil – kromě nových zážitků si z nich domů přinášíme příjemnou tělesnou únavu a pocítíte blahodárný účinek na svoji psychiku. Abyste si delší výlet „po svých“ spokojeně užili, je namístě se na něj připravit, tedy ověřit si, jaké bude počasí, dle toho se vhodně obléct, a také předem vědět, jak vypadá zvolená výletní cesta a zhruba kolik kilometrů je před vámi. V neposlední řadě mějte na paměti, že pohyb terénem s batohem na zádech znamená větší zátěž pro vaše klouby.
Z pohledu zdravé chůze je důležitá vhodná obuv, která by měla nohu chránit, ale současně jí umožňovat přirozený pohyb, tedy by měla nohu zpevňovat a zároveň být flexibilní do všech směrů, aby nás neomezovala. Po delších túrách je dobré unavené nohy odměnit regenerační péčí – řádně je protáhnout a promasírovat. „Únava nastane vždycky, s tou se dá pracovat, třeba s tím, že druhý den bolí svaly. Nikdy by vás ale neměly bolet klouby a nemělo by to nabourat pohybový stereotyp, tedy že najednou třeba přestanete krčit koleno nebo se nemůžete odrazit z kotníku. V takových případech je třeba zaměřit se na to, co děláte špatně,“ dodává fyzioterapeut Soukup. Při bolestivých problémech raději doporučuje konzultovat pohybové návyky související s chůzí s odborníky.
Otestujte se: Nejste mimochodník?
Vykračování střídavě oběma pravými a oběma levými končetinami najednou je typické pro některé čtyřnohé živočichy. K mimochodníkům patří žirafy, sloni či medvědi. Pokud mimochodný krok (tzv. pasgang) používáte, pak při chůzi pohybujete dopředu levou nohou zároveň s levou rukou a pravou nohou současně s pravou rukou, což pro zdravou chůzi není dobré.
Článek vznikl ve spolupráci s fyzioterapeutem Mgr. Petrem Soukupem.