O vysokém cholesterolu v kostce
Cholesterol hraje v našem těle důležitou roli. Většina se ho tvoří v játrech, ale část ho přijímáme i v potravě. Je důležitý pro tvorbu hormonů – estrogenu a testosteronu, dále také vitaminu D a je součástí struktury každé buňky v našem těle. Lidské tělo množství cholesterolu reguluje, přesto pokud ho ve stravě přijmeme nadbytek, ukládá se do cév a způsobuje kornatění tepen neboli aterosklerózu (zánětlivé onemocnění cév v důsledku ukládání tuku do cévní stěny). Znamená to tedy, že se tukové částice ukládají na povrchu cévní stěny, způsobují zúžení cévy a omezení průtoku krve dále do tkání.
Také záleží na tom, v jaké formě se cholesterol v organismu vyskytuje. HDL cholesterolu se přezdívá „hodný“, protože transportuje tukové částice z cév do jater, zatímco LDL cholesterol lze označit jako „zlý“, neboť přináší tukové částice do cév. LDL cholesterol je nejdůležitější v určování rizika onemocnění cév. Většina tuků, které přijmeme ze stravy, jsou ve formě triacylglycerolů a velká část tuků se poté v této formě pohybuje v krvi. Triacylglyceroly jsou proto dalším důležitým ukazatelem rizika kornatění tepen a jejich hladina bývá zvýšená spolu s LDL cholesterolem.
Potraviny zvyšující cholesterol
Ještě před několika lety si odborníci mysleli, že při zvýšeném cholesterolu v krvi (tzv. hypercholesterolémii) je nutné omezit příjem cholesterolu z potravy. Týká se to hlavně vajec a jater, která ho obsahují velké množství. Z novějších výzkumů ale vyplývá, že na množství cholesterolu v potravě záleží, ale zdaleka ne tolik, jak se původně myslelo. Největší podíl na něm má příjem zvýšeného množství tuků a sacharidů v jídle.
Dle studie provedené na Harvardově univerzitě, která probíhala mezi 80 000 zdravotních sester, se zjistilo, že množství cholesterolu přijaté z potravy ovlivňuje celkový cholesterol jen minimálně. Nicméně neplatí to u lidí tzv. hypersenzitivních, tedy u těch, kteří nadměrně reagují na vyšší příjem cholesterolu v potravě zvýšením cholesterolu v krvi. Je zde tedy prokázána souvislost s genetickou výbavou, nicméně i u lidí bez genetické zátěže lze určit rizikové skupiny pacientů, a to jedince s cukrovkou a se zvýšeným cholesterolem v krvi, u kterých by se mělo sledovat přijímané množství cholesterolu. Právě z tohoto důvodu může být u těchto lidí nadměrný příjem cholesterolu v potravě rizikový.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že riziko srdečních onemocnění souvisí pouze s ukládáním cholesterolu do cév, není tomu tak. Mezi další rizikové faktory patří i kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak a další.
Jak se projíst k nízkému cholesterolu
Abychom účinně snížili množství cholesterolu v krvi, velmi často stačí pouze změnit potraviny, které jsou součástí našeho jídelníčku. Změnou stravy můžeme snížit cholesterol v krvi o 5–10 %. Jedná se o změnu jídelníčku ve smyslu snížení příjmu nezdravých jídel, jako jsou polotovary či tučné maso.
Na co se v jídelníčku zaměřit:
- Zvyšte příjem ovoce a zeleniny. Jezte více rozpustné vlákniny. Vláknina je obsažena zejména v ovesných vločkách a v ovoci.
- Držte se nenasycených tuků, které jsou obsaženy v rostlinných olejích. Zdravé tuky najdete zejména v rybím masu, ořeších a semínkách.
- Vyhýbejte se nasyceným tukům, které se vyskytují hlavně v masných a mléčných výrobcích. Dejte si pozor také na „transtuky“ (transmastné kyseliny), které jsou často zastoupeny v potravinách vyrobených z částečné hydrogenovaných rostlinných olejů (margarínů).
- Přidejte do svého jídelníčku rostlinné steroly a stanoly. Jedná se o přirozeně se vyskytující složky v potravinách, jako jsou jogurty a džusy.
Najděte si dietu, která bude vyhovovat vám a u které si budete jisti, že je pro vás dlouhodobě udržitelná. Zkuste se více hýbat a uvidíte, že se už nebudete obávat každého vyšetření krve u vašeho lékaře.
(ver)
Zdroje:
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/fats-and-cholesterol/cholesterol/
https://www.healthline.com/nutrition/how-to-lower-cholesterol#TOC_TITLE_HDR_3
https://www.health.harvard.edu/heart-health/4-ways-to-eat-your-way-to-lower-cholesterol