Jak se projevuje omikron a čím se liší od ostatních variant?
Omikron má na svědomí prudký nárůst nemocných. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi omikronem a dalšími variantami koronaviru?
Čím se liší omikron od delty?
V listopadu loňského roku byl poprvé odhalen nový druh koronaviru, který dostal název omikron. Za pouhé dva měsíce se tato varianta nemoci covid-19 stihla rozšířit do celého světa. Může za to především skutečnost, že omikron je asi 3× nakažlivější než doposud dominantní delta, a to hlavně kvůli tomu, že zůstává v horních cestách dýchacích.
Dalšími rozdíly mezi deltou a omikronem jsou inkubační doba, která se v případě nové varianty odhaduje pouze na tři dny (zatímco u delty to bylo 5 dní), a také příznaky. Ty se zdají být v případě omikronu mírnější a důvodem je opět fakt, že nový typ viru se nepřesouvá do dolních cest dýchacích, jako tomu bylo u alfy, bety, gamy a delty, ale zůstává zpravidla v nosohltanu.
Jak se omikron projevuje?
Mezi typické symptomy provázející covid-19 patří silná únava, bolesti svalů, kloubů a hlavy, vysoká teplota, kašel a také ztráta čichu a chuti. Oslabení těchto dvou smyslů ale v případě omikronu obvykle chybí, zato se přidává:
- bolest a škrábání v krku,
- rýma,
- šedě zbarvené rty, nehty a pokožka (z důvodu nedostatečného okysličení),
- u dětí se někdy objevuje i vyrážka.
Jedinou možností, jak potvrdit variantu omikron, je laboratorní PCR test.
Je možné onemocnět omikronem a deltou současně?
Už dříve se pár jedinců nakazilo současně kmeny alfa a beta, tudíž lze to samé očekávat i od delty a omikronu. Odborníci se ale shodují na tom, že půjde jen o velmi výjimečné situace. Omikron se totiž množí mnohem rychleji než delta a snadněji vstupuje i do lidských buněk, tudíž v drtivé většině případů deltu z těla vytlačí. Podobným způsobem tato varianta vytlačila své předchůdce.
Jak léčit příznaky omikronu?
Vzhledem k tomu, že omikron je stejně jako ostatní varianty covidu-19 virového původu, domácí léčba se může zaměřit pouze na tlumení průvodních jevů:
- Základem by měl být vydatný odpočinek.
- Od bolestí různého původu a horečky uleví léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, jako je například známý český Acylpyrin, který je k dostání také v šumivé podobě nebo i s přidaným vitamínem C, jenž urychluje regeneraci organismu. Ten je nicméně určený pouze pro dospělé. Stejně tak pomohou i medikamenty na bázi ibuprofenu nebo paracetamolu.
- Pro usnadnění vykašlávání se hodí mukolytika a naopak, například na noc, fungují antitusika, která kašel tlumí.
- Speciálně v případě omikronu užijeme i kapky do nosu nebo jiné přípravky na mírnění projevů rýmy.
Kdy bezodkladně vyhledat lékařskou pomoc?
Zároveň však stále platí, že nemoc covid-19 může být ve všech svých variantách nevyzpytatelná, a pokud člověk patří do některé z rizikových skupin, jako jsou například diabetici, onkologičtí pacienti, lidé s kardiovaskulárními či plicními potížemi nebo pacienti s oslabenou imunitou, platí to dvojnásob. Pokud tedy na sobě pozorujete náhlé zhoršení zdravotního stavu, intenzivní potíže s dýcháním, zrakem, sluchem či rovnováhou nebo selhávání paměti nebo se dostavují mdloby, je namístě bez váhání vyhledat lékařskou pomoc.
Omikron a vládní nařízení
V souvislosti s variantou omikron nastávají změny ve vládních nařízeních. Od pondělí 17. 1. platí:
- Do karantény jde bez výjimek každý, kdo byl v kontaktu s nakaženou osobou, tedy i očkovaní a lidé po prodělané nemoci.
- Délka karantény ale bude jen 5 dní s tím, že dalších pět dní by měl člověk důsledně používat respirátor FFP2 při veškerých sociálních kontaktech.
- Zkrácena byla i izolace po pozitivním PCR testu. Tu může ukončit ošetřující lékař také po pěti dnech, ovšem s podmínkou, že poslední dva po sobě jdoucí dny nakažený nevykazoval žádné příznaky nemoci.
Detailní informace o vládních nařízeních naleznete zde.