Zatímco těhotenství pro více než polovinu žen s lupénkou znamená zlepšení projevů nemoci, po porodu není jejich situace zdaleka tak příznivá. Hormonální bouře šestinedělí může projevy onemocnění znovu zažehnout, nebo dokonce způsobit jeho zhoršení. To ale neznamená, že je kojení maminkám s lupénkou zapovězeno. Naopak.
Lupénka kojení nijak nebrání. Může ho ale komplikovat
Lupénka není nakažlivé onemocnění, a proto není důvod kojení bránit. Jedinou výjimkou jsou případy, kdy kvůli těžké formě onemocnění musí žena užívat některou ze systémových léčeb, která by mohla miminku uškodit, protože se uvolňuje do mléka. Ale i zde existují alternativy.
I když žena problematickou léčbu neužívá, může být kojení s lupénkou svízelné. Přeci jenom dítě při sání bradavku mechanicky dráždí a zatěžuje. To může vést k rozvoji lupénkových ložisek na bradavce, nepříjemnému svědění, bolesti a tvorbě otevřených ranek. Tato kožní postižení navíc zvyšují riziko bakteriální infekce prsu, takzvané mastitidy.
Zásady kojení s lupénkou
O prsa a obzvláště bradavky je proto třeba se důsledně starat. Jak na to? Dobrým základem je dodržování následujících zásad:
- Od laktační poradkyně si nechte poradit se správnou technikou kojení. Předejdete tím tak tvorbě trhlinek na kůži.
- Používejte kojicí polštář, případně na něj přidejte vrstvu měkkého ručníku, abyste kůži co nejvíce ulevila.
- Po kojení bradavky potřete mateřským mlékem, které je hydratuje.
- Pořiďte si kojicí podprsenku z přírodních měkkých materiálů, které nedráždí kůži. Dejte si také pozor, aby vám podprsenka nebyla těsná.
- Obstarejte si absorpční vložky do podprsenky, které měňte vždy, když navlhnou. Jedná se o další preventivní opatření, jak zabránit dráždění citlivé kůže prsou.
- Dávejte si na prsa teplé obklady, ulevíte tak kůži postižené zánětem.
- V případě, že je pro vás kojení bolestivé a nepříjemné, zkuste si dát na chvíli pauzu a používejte odsávačku. Ke kojení se můžete vrátit, až se stav prsou zlepší. Podobně můžete postupovat v případě, že máte lupénkou postižené jen jedno prso. Nechejte ho oddychnout a během té doby kojte pouze z jednoho prsa.
- V péči o pokožku prsou používejte hydratační přípravky, o jejich výběru se poraďte s lékařem.
Jaké přípravky lze při kojení používat?
Lupénka se léčí pomocí různých přípravků, některé z nich jsou vhodné i během kojení. Ulevit bradavkám postiženým lupénkou můžete pomocí mastí a krémů zvláčňujících pokožku. Použít se také dají lokální přípravky s malým množstvím kortikoidů, které by se ale měly aplikovat jen do okolí bradavky, nikoliv přímo na ni. Proto se ohledně jejich správného použití poraďte se svým kožním lékařem. Zároveň je důležité prsy před kojením pečlivě omýt!
Kromě místní léčby vám lékař může předepsat také fototerapii UVB zářením či deriváty vitaminu D.
Kojení není povinností, nenuťte se do něj
Kojení je pro dítě nejideálnější výživou, je ale třeba mít na paměti, že rozhodnutí, zda kojit, je čistě jenom na vás. Nenuťte se do něj, pokud je pro vás bolestivé, nepříjemné nebo psychicky vyčerpávající. Miminko bude prospívat i na náhradní výživě.
Ne nadarmo se říká, že spokojená matka znamená spokojené dítě.
(jala)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/psoriasis-and-breastfeeding
https://www.llli.org/psoriasis-and-breastfeeding-2/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4516109/