Normální srdeční tep
U dospělého člověka může být normální tepová frekvence jakákoli hodnota mezi 60 až 100 údery za minutu. Zpravidla platí, že čím je člověk v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší. Při poruše srdečního rytmu bije srdce příliš pomalu, příliš rychle nebo nepravidelně. Ne každé vybočení z normy je ale nutné hned označovat za poruchu. Například pomalejší tep během spánku nebo naopak zrychlený po námaze jsou naprosto normální. Ani občasně vnímané „přeskočení“ u srdce nemusí být ještě známkou nebezpečné poruchy srdečního rytmu.
V ohrožení života
Zpozorněte však, pokud se u vás pocity bušení srdce nebo nepravidelného tepu objevují často, v klidu anebo jsou spojeny s dalšími příznaky. Kvůli pomalému nebo rychlému tepu může totiž srdce pracovat neefektivně. Problém se obvykle ohlásí nevolností, slabostí, pocením, bolestí na hrudníku, staženým dýcháním, mdlobami či poruchou vědomí. V tomto případě je nezbytné ihned vyhledat lékaře. Někdy ale ani závažnější poruchu srdečního rytmu nemusíte pocítit a objeví ji až váš lékař při běžné prohlídce.
Typy poruch srdečního rytmu
Mezi typy poruch srdečního rytmu patří:
- extrasystolie – předčasné stahy srdce jsou nejčastější arytmií, mohou být přítomné i u lidí se zdravým srdcem,
- bradykardie – zpomalení srdeční frekvence pod 60 tepů za minutu,
- tachykardie – srdeční frekvence vyšší než 90–100 tepů za minutu,
- fibrilace síní – nejčastější závažná porucha srdečního rytmu projevující se nepravidelným a zrychleným tepem, obvykle nad 100 za tepů minutu,
- fibrilace komor – rychlé, nepravidelné a neúčinné stahy stěn srdečních komor mají za následek rychlou ztrátu vědomí a bez resuscitace vedou ke smrti.
Riziko vzniku poruchy srdečního rytmu
Pravděpodobnost poruchy srdečního rytmu zvyšují:
- choroby srdce, například ischemická choroba srdce, srdeční infarkt, vrozené srdeční vady,
- vysoký krevní tlak,
- zvýšená a snížená činnost štítné žlázy,
- kouření, nadužívání kofeinu, alkoholu,
- užívání drog,
- nerovnováha minerálů v těle,
- stres a infekce,
- různé léky, a to nejen na předpis, ale i volně prodejné, například na nachlazení.
Podezření vždy konzultujte s lékařem
Porucha srdečního rytmu se stanovuje na základě vyšetření elektrokardiografem (EKG) a laboratorních testů, při podezření na ni vás na ně pošle váš praktický lékař. Pokud jste v pravidelné péči kardiologa, můžete se setkat s dlouhodobým snímáním EKG (Holterovým monitorem) či zátěžovým EKG. K upřesnění příčiny poruchy se provádí ultrazvuk srdce a další specifické testy. Léčba závisí na typu onemocnění, které poruchu způsobilo. K navození normálního srdečního rytmu se používají léky nebo elektrické výboje. V některých případech je ale třeba k jejímu odstranění provést chirurgický zákrok.
Chceme-li své srdce i zdraví chránit, měli bychom dbát na zdravý životní styl. K němu patří nejen vyvážený jídelníček a správná tělesná váha, ale i pravidelné cvičení. Při správné váze se snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění až o 90 % a třicet minut středně intenzivního cvičení nebo pohybu denně pomáhá nejen udržovat štíhlou linii, ale i chrání cévy před vznikem aterosklerózy.
(eba)
Zdroj:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-arrhythmia/symptoms-causes/syc-20350668