Některá duševní onemocnění, jako například deprese či závislost, mohou být s úzkostí spojeny. Je proto důležité vždy odlišit, zda stavy úzkosti doprovázejí ještě nějaké další onemocnění, které je důležité komplexně řešit, nebo se jedná pouze o izolovanou úzkost.
Psychoterapie jako léčba úzkosti první volby
Standardním postupem při zahájení léčby úzkosti bývá psychoterapie či psychologické poradenství, které většinou probíhá ambulantní formou – klient dochází za odborníkem jednou týdně či v jiném předem domluveném intervalu. Nejčastějším typem psychoterapií úzkosti bývá kognitivně-behaviorální terapie, která se mimo jiné zaměřuje na nácviky a trénování obtížných situací spojených s úzkostí. Psychoterapie může pomoci se vyrovnat s minulými traumaty a lépe sám sobě porozumět. Dlouhodobě vede ke zlepšení kvality života a také snížení intenzity úzkostí.
V závažných případech úzkosti pomůžou léky
Pokud jsou ale problémy s úzkostí již závažného rázu, může být namístě probrat s lékařem možnost užívání léků. Při úzkostech se většinou volí některé z mnoha antidepresiv, která ovlivňují množství dostupného serotoninu. V případě akutních a závažných panických atak může lékař krátkodobě předepsat i benzodiazepiny. Jsou ovšem vysoce návykové a nebývají lékem první volby. Samotné léky ovšem úzkost neléčí, a měly by se tedy vždy kombinovat s psychoterapií!
Lehké případy úzkosti lze vyřešit svépomocí
Pokud problémy s úzkostmi nejsou tolik závažné, může být namístě zkusit některou z těchto metod:
- Zvládání stresu – dobré plánování času a snížení množství stresu může nemocnému značně ulevit.
- Relaxační techniky a sport – ať už jde o jógu, cvičení, meditaci, dechová cvičení, či odpočinek ve vaně, vede to k uvolnění mysli zatížené úzkostí.
- Zaměření na pozitivní myšlenky – místo pohlcení se negativními myšlenkami může být vhodné se zaměřit na to, co se děje teď a tady, a poté si zkusit představit úspěšný scénář dané situace.
- Péče o sebe a své tělo – zdravá strava a dostatek spánku mohou výrazně zlepšit i duševní zdraví.
- Esenciální mastné kyseliny – volně prodejné doplňky stravy mohou podpořit normální psychické funkce, zejména v našich zeměpisných podmínkách. Jako nepřímořský národ trpí Češi nedostatkem omega-3 mastných kyselin ze stravy, proto je dobré je v dostatečném množství na dávku (až 1 g) pravidelně a dlouhodobě doplňovat právě v podobě kvalitních doplňků stravy.
Prevencí proti léčbě!
Opravdu se neříká jen tak, že ve zdravém těle zdravý duch! Pokud procházíte těžkým obdobím nebo vás úzkosti trápí již delší dobu, je důležité myslet také na to, jak se staráte o své fyzické zdraví. Dostatek pohybu, spánku a jídla jsou první kroky k úzdravě. Doplňky stravy, relaxační techniky a další tipy vám poté mohou pomoci s úzkostí lépe bojovat. Pokud ale intenzita potíží neustupuje, neváhejte vyhledat odborníka. S jeho pomocí totiž můžete své pocity lépe pochopit a najít cestu ven z úzkosti.
(krif)
Zdroj:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323494#prevention
https://angelini.cz/wps/wcm/connect/cz/home/produkty/volne-prodejne-produkty/libretto