Úzkost je normální reakcí organismu na těžkou životní situaci. Dochází k mobilizaci energie, která nám pomáhá danou situaci zvládnout. Problémem se úzkost stává tehdy, pokud vám začne „přerůstat přes hlavu“ – zažíváte ji příliš často, hodně intenzivně nebo v běžných situacích. Je důležité si uvědomit, že nejde o slabost, ale o nemoc jako každou jinou. S objednáním k odborníkovi neotálejte, jde o dobře léčitelné onemocnění a váš život může být brzy jako dříve.
Jak se úzkost projevuje?
Škála projevů úzkosti je velmi pestrá, i to je důvodem, proč nemusí být ze začátku rychle rozpoznána. Co všechno vás tedy může trápit?
Duševní zdraví
- Nepřiměřený strach,
- nervozita,
- poruchy spánku,
- nesoustředěnost,
- výpadky paměti,
- únava,
- pocity beznaděje a bezmoci.
Fyzické zdraví
- Bolesti (břicha, hlavy, na hrudi atd.),
- nechutenství, zvracení, průjmy,
- mravenčení, třes, svalové napětí, pocit „knedlíku v krku“,
- pocení, zčervenání, sucho v ústech,
- zrychlená srdeční frekvence, dušnost.
Nejčastější úzkostné poruchy
Ačkoliv je o úzkostech v poslední době slyšet více, důkazy o tom, že by se toto onemocnění začalo rozmáhat, chybějí. Co ale víme, je, že ženám jsou úzkostné poruchy diagnostikovány téměř dvakrát častěji.
- Specifická (izolovaná) fobie – jedná se o nejčastější úzkostnou poruchu. Pokud máte neopodstatněný strach z určité situace nebo věci a nedaří se vám ho ovládat, možná vás trápí právě tento druh onemocnění.
- Panická porucha – se projevuje zcela náhodnými stavy velké úzkosti, které na rozdíl od specifické fobie nejsou vázány k žádné situaci, proto nelze předvídat, kdy vás tento stav zasáhne. Příznaky jsou často podobné těm, které člověk může zažít při infarktu. A to je důvod, proč se stává, že je pacient vyšetřován obvykle dříve kardiologem, než se dostane k psychiatrovi.
- Agorafobie – bojíte se, že by se mohlo ve veřejných prostorech nebo na veřejném prostranství přihodit něco, kdy by vám nebyla poskytnuta pomoc nebo ne dostatečně rychle? Pak se jedná o agorafobii. Ve většině případů je spojena s panickou atakou. Strach je pro člověka natolik velký, že se postupně bojí vycházet z domu.
- Sociální úzkostná porucha – pro tuto poruchu jsou typické obavy z trapnosti či zesměšnění. Problémy vám může činit mluvit na veřejnosti, s opačným pohlavím nebo i s pokladní z vašeho blízkého obchůdku.
- Generalizovaná úzkostná porucha – při této formě onemocnění úzkost neustupuje, ale pouze kolísá. Pravděpodobně budete lpět na přítomnosti jiné osoby, která vám bude pomáhat celou situaci zvládat.
Ačkoliv jsou úzkostné poruchy chronickým onemocněním, stářím většina z nich začne odeznívat. To se ovšem netýká generalizované úzkostné poruchy, která je stále běžná u padesátníků i starších. Naneštěstí právě do této formy se můžou neléčené úzkostné poruchy rozvinout.
Léčba úzkostných poruch
Správná diagnostika i léčba úzkostných poruch patří do rukou odborníka. Psychiatr vám může doporučit psychoterapii nebo předepsat léky, případně kombinaci obou přístupů.
- Psychoterapie – nejčastěji se využívá kognitivně-behaviorální terapie. Psychoterapeut vás bude učit techniky, které vám pomohou s úzkostí pracovat a dostat ji pod kontrolu.
- Léky – nejčastější volbou jsou antidepresiva, která se snaží zvýšit množství serotoninu v mozku. Aby se úzkosti nezačaly vracet, je důležité, abyste léky užívali tak, jak vám specialista předepíše. Většinou je nutné v léčbě pokračovat ještě 6–12 měsíců po vymizení příznaků.
Co můžu udělat sám?
Pomoci vám může nejenom sport nebo meditace, ale i vyvážený jídelníček. Důležité je přijímat zejména omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které přispívají k normální funkci imunitního systému, mozku a srdce. Hlavním zdrojem omega-3 nenasycených kyselin jsou ryby. Je na vás, jestli se rozhodnete zařadit dvakrát týdně do jídelníčku ryby, nebo zvolíte cestu doplňků stravy s dostatečným obsahem těchto zdraví prospěšných látek.
(rhl)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573566/
https://angelini.cz/wps/wcm/connect/cz/home/produkty/volne-prodejne-produkty/libretto
https://www.deprese.com/co-je-uzkost/jednotlive-typy-uzkostnych-poruch/
https://www.deprese.com/co-je-uzkost/symptomy-uzkostnych-poruch/