Utajená zlomenina obratle
Osteoporóza neboli "tichá nemoc" může být kromě jiných komplikací také viníkem zlomeniny některého z obratlů. U starších osob se toto zranění objevuje poměrně často, i když o tom zpočátku ani neví. Zlomený obratel totiž můžeme mít i bez jakýchkoli počátečních příznaků.
Kost zlomená tiše
S přibývajícím věkem a zvláště u žen po menopauze narušuje osteoporóza stále více hustotu a sílu kostí. Nejčastěji oslabuje kosti zápěstí, kyčle a právě obratlů páteře. Zde poté mohou vzniknout zlomeniny, kterých si nemocný ani nemusí všimnout na rozdíl od zlomenin páteře, např. po úrazu při autonehodě, při skocích do vody apod.
Bolesti zad jsou varováním
Spousta pacientů pouze tuší, že je něco špatně. Je proto žádoucí, aby se u starších osob osteoporóza zjistila a léčila se, čímž by se zlomenině obratle předešlo.
Signály zlomeného obratle:
- Objeví se bolesti svalů nebo kloubů v oblasti zad.
- Později se může projevit ostrá bolest – trvá měsíce, neustupuje, omezuje člověka v každodenních činnostech.
- Může dojít k poklesu tělesné výšky nebo ohnutí páteře směrem dopředu, jde o tzv. kyfózu.
- Při kyfóze nemocný cítí štípání, ztrátu citlivosti nebo celkovou slabost, protože dochází k útlaku nervů.
- Nebezpečná je hlavně porucha rovnováhy, neboť může dojít k pádu a zlomenině v dalších osteoporotických místech (zápěstí, kyčel).
Léčete osteoporózu včas
Pokud trpíte bolestí zad, nechte se ohledně osteoporózy vyšetřit. Stejně tak jste-li žena po menopauze nebo jste po chemoterapii či ozařování kvůli nádoru. Časnou léčbou osteoporózy se dá zlomeninám předejít, mimo jiné i podáváním léků, konkrétně tzv. bisfosfonátů, vápníku a vitamínu D.
(ercp)