Usnadňujete si život konzervami? Pak pozor na aditiva!
Přestože poslední léta žijeme ve znamení zdravějšího stravování a biopotravin, zůstávají aditiva stále hojně využívaná k zachování trvanlivosti potravin, zlepšení jejich vzhledu, vůně či chuti.
Velké množství těchto přídatných látek najdeme například v konzervovaných potravinách. Jsou, nebo nejsou zdraví bezpečné?
Nejde o potravinovou alergii
Všechna užívaná aditiva byla podrobně testována a není známo, že by jakýmkoliv významným způsobem ohrožovala lidské zdraví – ovšem jsou-li v potravinách obsažena v povoleném množství. Výjimkou je možná přecitlivělost na tyto látky a navození alergické reakce. Pokud se u nás rozvine kožní či jiná nepříjemná, a někdy dokonce život ohrožující reakce po konzumaci nějakého jídla, obvykle ji automaticky přičteme potravinové alergii a nebezpečné surovině se od té doby úzkostně vyhýbáme. Někdy však nejde o přecitlivělost na potravinu jako takovou, ale na přídatnou látku v ní obsaženou.
Delší životnost: je vůbec nutná?
Čerstvá zelenina bez zbytečných přídatných látek je chutnější než ta konzervovaná. Přidáním několika aditiv do „plechovkové zeleniny“ však výrobci snadno dosáhli zvýšení její životnosti o neuvěřitelných několik let. V moderní době nedostatku času je to výhoda – nemusíme se každé tři dny vydávat na trh pro čerstvé potraviny. Nevýhodou však zůstává skutečnost, že konzervované výrobky zároveň často obsahují nadměrné množství soli, jejíž konzumace zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění včetně srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.
Riziko alergie je všude, kam se podíváme. Výjimkou nejsou ani tajemné chemické koktejly aditiv. Rozlišit potravinovou alergii od přecitlivělosti na přídatné látky obsažené v potravinách pomůže návštěva u alergologa.
(veri)
Zdroj: www.livestrong.com