Tento opravdu častý problém nemá vždy rychlé řešení. Velká část dětí potřebuje k úplnému uzdravení hlavně čas. A právě ten jim rodiče někdy nemohou poskytnout. Zaměstnavatel vyžaduje, aby se vrátili do práce, a tak děti musejí předčasně zpátky do škol a školek. Tím se uzavře bludný kruh.
Kašle a kašle… Co už je moc?
Kašel rozlišujeme podle délky trvání na:
- akutní (do 3 týdnů trvání),
- prodloužený akutní (3–8 týdnů),
- chronický (déle než 8 týdnů).
Akutní a prodloužený akutní kašel můžete zvládnout doma sami, bez jakéhokoli zásahu. Dítě s chronickým kašlem by měl vyšetřit lékař.
Kdy je to opravdu vážné
Někdy má kašel vážnou příčinu – nebezpečné onemocnění, a ne jen běžnou infekci. U neočkovaných dětí je to především černý kašel. Tato nemoc se zpočátku projevuje jako normální nachlazení, ale později přechází do dlouhého období urputného dusivého kašle. Tato fáze může trvat i několik měsíců.
Vedle černého kašle může být viníkem nekončícího kašle:
- přetrvávající zánět vedlejších dutin nosních,
- chronický zánět průdušek,
- astma,
- reflux (zatékání žaludečních šťáv do dolních cest dýchacích).
Jak tedy odlišit dítě, které trpí běžnými respiračními infekty, od toho, které má vážný problém?
- Celkově zdravé dítě i při opakovaných infekcích dobře prospívá. Není dušné, nemívá zápaly plic a jeho kašel je spíše suchý.
- Naopak pomoc potřebuje dítě, jehož kašel se dlouhodobě zhoršuje, opakovaně proběhl zápal plic, dítě bývá dušné nebo je na něm patrné zpomalení vývoje.
Jak pomoci
Pokud není kašel dráždivý, dusivý ani vlhký, není důvod, abychom na dítěti vyzkoušeli celý arzenál místní lékárny. Základními pomocníky, kteří urychlí zhojení dýchacích cest, jsou hygiena nosní dutiny, čaj s citronem a med.
Dětem však můžeme prospět i posílením imunity. Nejčastěji doporučovanými prostředky jsou:
- rakytníkový olej,
- beta-glukany (hlíva ústřičná),
- pastilky s bakteriálním lyzátem,
- probiotika,
- vitamin C.
Ti, kdo se rádi svěří do péče přírody, mohou vyzkoušet i EPs 7630 – Pelargonium sidoides. Jedná se o extrakt z jihoafrického muškátu. Tento přípravek zkracuje dobu potřebnou k vyléčení infekcí dýchacích cest, ulevuje od kašle a posiluje imunitní systém.
(pez)
Zdroje:
Shields M. D., Thavagnanam S. The difficult coughing child: prolonged acute cough in children. Cough. 2013 Apr 10; 9 (1): 11; doi: 10.1186/1745-9974-9-11. PubMed PMID: 23574624; PubMed Central PMCID: PMC3637271.
VANČÍKOVÁ, Zuzana. Kašel u dětí – teorie a praxe. Postgraduální medicína, 2015, roč. 17, č. 3, s. 284–293. ISSN: 1212-4184.
www.kaloba.cz