Určení krevní skupiny - víte, jakou máte?
Krevní skupiny A, B a 0 popsal v roce 1901 vídeňský patolog Karel Landsteiner. O několik let později český lékař Jan Jánský systém doplnil o další krevní skupinu AB. Dnes již známe mnoho dalších systémů dělení krevních skupin, systém AB0 však stále patří mezi ty nejdůležitější.
K čemu je třeba určovat krevní skupinu?
Určení krevní skupiny je lékařské vyšetření prováděné za účelem stanovení příslušnosti vyšetřovaného k některé ze skupin AB0 systému. Do skupin A nebo 0 patří většina středoevropské populace, naopak skupiny B a AB jsou obecně méně časté.
Určení krevní skupiny se obvykle provádí před plánovanou transfuzí nebo transplantací. Základním předpokladem pro možnost náhrady pacientovy krve krví dárce je totiž jejich vzájemná slučitelnost (kompatibilita). Při transfuzi totiž nesmí být použita krev dárce, která by mohla příjemce poškodit. Nedodržení této zásady může vážně ohrozit příjemce, a v některých případech dokonce způsobit jeho úmrtí.
Vzhledem k tomu, že krevní skupiny se dědí po obou rodičích, bývá jejich zjištění zároveň využíváno při určování příbuznosti. Informaci o své krevní skupině naleznou i všechny těhotné ženy ve své těhotenské průkazce. Samozřejmostí je pak určení krevní skupiny u všech lidí, kteří se rozhodli krev darovat.
Princip určování krevních skupin
Všechny buňky lidského těla obsahují na svém povrchu množství speciálních chemických sloučenin (antigenů). Přítomnost, nepřítomnost nebo kombinace antigenů na povrchu červených krvinek určují příslušnost k jedné ze čtyř základních krevních skupin A, B, 0 nebo AB.
Nositelé krevní skupiny A mají na svých červených krvinkách antigen A. Po smíchání kapky odebrané krve s roztokem obsahujícím protilátky (molekuly reagující s konkrétním antigenem) proti antigenu A (anti-A) se projeví jejich shlukování. Roztok s protilátkou anti-B naproti tomu s krví skupiny A nijak nereaguje. Přesně opačně je tomu v případě skupiny B. Krvinky nositelů krevní skupiny 0 neobsahují na svém povrchu antigen A ani B. Smíchání jejich krve s protilátkami proto zůstane bez reakce. Lidé se skupinou AB naproti tomu mají oba antigeny. Proto se shlukování projeví s protilátkami anti-A i anti-B.
Příslušnost ke krevní skupině zároveň informuje o tom, jaké protilátky krev obsahuje. Například krev skupiny A nebude nikdy obsahovat protilátky anti-A, ale bude obsahovat protilátky anti-B.
Během samotného určování krevní skupiny jsou vzorky krve naneseny do dvou polí na vyšetřovací kartičce. Na určená místa poblíž jsou naneseny roztoky s protilátkami anti-A a anti-B. Výsledek vyšetření je k dispozici do několika minut od jeho provedení.
Jak zjistíte svou krevní skupinu?
Určení krevní skupiny běžně provádí například laboratoře transfuzních stanic či hematologicko-transfuzních oddělení. V současné době však existují i testy, díky kterým může každý zjistit svou krevní skupinu z pohodlí domova. Cena vyšetření se pohybuje přibližně v rozmezí 150 až 700 Kč.
Přepracovala (eub)
Zdroje:
https://www.prozdravi.cz/test-na-zjisteni-krevni-skupiny.html
http://operativa.cz/krevni-skupiny/
http://www.imalab.cz/kategorie/stanoveni-krevni-skupiny.aspx